Kur'an-ı Kerim ve Kitab-ı Mukaddes'te yaratılış
Creation in the Koran, and the Testament
  1. Tez No: 249604
  2. Yazar: HAMZA GÖKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanlık tarihinin en eski problemlerinden olan yaratılış meselesine getirilen izahlara en ilkelinden en modernine hemen bütün toplumlarda rastlamak mümkündür. Yaratılış olayı gerek insanlık tarihinin en eski düşüncelerini bize aktaran mitolojilerin gerek felsefi akımların ve gerekse dinlerin üzerinde durduğu bir konudur. Elbette insan üzerinde yaşadığı kendisini çepeçevre saran dünya ve bizzat varlığı hakkında bir takım sorular sormak suretiyle cevaplar arayacaktır. Dinlerin bu anlama sürecine katkısı yadsınamaz. Herhangi bir dine inanan kimse için inandığı dinin konuyla ilgili verileri önem kazanmaktadır. Çalışmamızda semavi olarak kabul edilen üç büyük dinin kitapları Tevrat, İncil ve Kur'an'ın konuya getirmiş oldukları bakış açılarını incelemeye çalıştık. Çalışmamıza mitolojilerde ve kadim yunan felsefesinde yaratılış olayının nasıl değerlendirildiğini izah ederek başladık. Daha sonra üç büyük dinin bahsedilen kitaplarının meseleye getirmiş olduğu tasvir ve izahları değerlendirdik. Ancak bunu yaparken konumuzu kâinat ve insanın yaratılışı şeklinde sınırlandırdık. Meselenin bu kitaplarda değerlendirmesini ayrı ayrı yaptıktan sonra Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an'ın konuyla ilgili verilerini karşılaştırma yoluna gittik. Aralarında, bulunan bir takım benzerliklerin yanında önemli görülen bir takım farkları da ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
It is possible to find the explanations about ?creation?, which is one of the oldest problems of human history, in either primitive or modern communities. This issue, creation, is a subject that both the mythologies transforming us the oldest opinions of human history and philosophical movements and religions are concerned with. Obviously, any person will try to find answers to the questions about both his own existence and the existence of the world in which he lives. There is no doubt that the contribution of the religions in the process of this understanding can not be ignored. The findings of the religion that someone believes in about this issue get more important. In our study, we have researched on the views of holy books such as the Koran, the Bible and the Old Testament, which are the books of the three religions are considered divine. We have begun our research by explaining how ?creation? was interpreted in mythologies and the old Greek philosophy. Then, we have reviewed the descriptions and explanations of holy books of these three religions about this issue. However, while following these steps, we have restricted our subject to ?creation? of both human being and the universe. After reviewing the creation issue in these holy books in detail, we have compared the findings of the Koran with the ones of the Bible. We have found out and explained some important distinctions as well as some similarities between them.