Yusuf Ziyaeddin Ezheri (Ersal)'ın hayatı, eserleri ve Tarih-i Kur'an adlı çalışması
Live,works of Yusuf Ziyaeddin Ezheri (Ersal) and named by 'Tarih-i Kur'an' work
  1. Tez No: 208164
  2. Yazar: AHMED HASANOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yasadıgı dönemin önde gelen isimlerinden olan Yusuf Ziyaeddin Ezherî, egitimci kisiligi, yazdıgı eserleri ve yetistirdigi ögrencileriyle, bilhassa 1920?1950 yılları arasında Bulgaristan topraklarında üstün hizmet vermis degerli sahsiyetlerdendir. Dolayısıyla bu kıymetli âlimin hayatı, eserleri ve ?Tarih-i Kur'ân? adlı çalısması tezimizin konusunu olusturmaktadır. Arastırmamız giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde özet olarak Yusuf Ziyaeddin Ezherî'nin yasadıgı dönemin atmosferi yansıtılmaya çalısılmıstır. Birinci bölümde müellifin hayatı asama asama bütün yönleriyle ele alınmıs, hocaları, ögrencileri ve eserleri hakkında detaylı bilgi sunulmustur. kinci bölümde ise, 1940?1941 yıllarında Bulgaristan Müslümanları Din-i slâm Müdafileri Cemiyeti'nin yayın organı olan ?Medeniyet? gazetesinde 26 tefrika halinde basılan ve günümüze kadar tanıtılmayan ?Tarih-i Kur'ân? çalısmasının konularına göre muhteva tahlili yapılmaya gayret edilmistir. Arastırma genel bir sonuçla noktalanmıs ve eklerde ?Tarih-i Kur'ân? makalelerinin orijinal yazılarından birkaç nüsha sunulmustur.
Özet (Çeviri)
Yusuf Ziyaeddin Ezherî is one of the most known people in his life span time, he was known educationist personality, his works and educated his students. Especially, he gave very good services between 1920?1950 years at the Bulgarian soils. At this side he was the one of the valuable people for Bulgarian. On account of this valuable omniscient?s life, Works and named by ?Tarih-i Kur?ân? work are formed our thesis subject. Our research is formed two part. At the entrance part we discribed the atmosphere of the when Yusuf Ziyaeddin Ezherî was live. At the first part omniscient?s live to take up all kind of teachers, students, Works. We gave very detailed knowledge. At the second part, which is printed from Bulgarian muslims the Religion Islam Defend?s Society publication arm. At the second part; at that time medeniyet newspaper was publication arm of the Religion Islam Defend?s Society which society was establish from Bulgarian muslims. In 1940?1941 years at the Cıvılızation newspaper ?Tarih-i Kur?ân? was published being 26 the department this publication has never been advertised. We took up this publication at it?s topics. Our investigation is finished at a general result and ?Tarih-i Kur?ân? articles original writings examples are presented as several copy.