Ergenlik döneminde dindarlık eğilimi ve riskli davranışlar arasındaki ilişki
Relationship between religion tendencies and risk behaviors in adolescence
  1. Tez No: 585139
  2. Yazar: MÜSLİME ERDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlik döneminde dindarlık eğilimi ve riskli davranışlar arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu araştırmada ortaöğretime devam eden ergenlerin dindarlık eğilimleri ile riskli davranış düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, ders başarısı düzeyi, öğrenim görülen eğitim kurumu, anne-baba eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik düzey, anne-baba tutumu ve anne-babanın dindarlık düzeyi bağımsız değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Diyarbakır ilinde 2018-2019 eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretime devam eden ortaöğretim öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubu, Diyarbakır ili merkez ilçelerinde ortaöğretime devam eden öğrencilerden tesadüfî örnekleme yoluyla seçilen 448 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma; öğrencilere uygulanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenlerde Risk Alma Ölçeği”(Kıran, 2002) ve Dindarlık Eğilimi Ölçeği“(Elmas, 2017) kullanılarak elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler ortalama, standart sapma, yüzde ve frekanslar verilerek özetlenmiştir. Guruplar arasındaki farklılığın tespiti için bağımsız guruplarda ”t-Testi“ ve ”Anova (Tamhane) Testi" kullanılmıştır. Öğrencilerin dindarlık eğilimleri riskli davranışları arasındaki ilişkinin anlamlılık düzeyi ise pearson korelasyon analizi ile test edilmiştir. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmamızda ergenlik döneminde cinsiyet, öğrenim görülen eğitim kurumu, öğrenim görülen sınıf düzeyi, ders başarısı düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik düzey ve anne-baba dindarlık tutumu yönünden dindarlık eğiliminde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak anne-baba tutumu yönünden dindarlık eğiliminde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ergenlik döneminde cinsiyet, öğrenim görülen eğitim kurumu, öğrenim görülen sınıf düzeyi, baba eğitim düzeyi ve anne-baba dindarlık tutumu yönünden riskli davranışlarda anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak ders başarısı düzeyi, anne eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik düzey ve anne-baba tutumu yönünden riskli davranışlarda anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between religious tendency and risky behaviors during adolescence. In this study, according to the independent variables of religious disposition and risky behavior levels of adolescents attending secondary education, gender, grade level, academic achievement level, educational institution, parental education level, socio-economic level, parental attitude and parental religiosity level It is aimed to determine whether it differs significantly. The population of the study consists of secondary school students attending education in 2018-2019 academic year in Diyarbakır. The sample group of the study consisted of 448 students selected by random sampling among the students attending secondary education in the central districts of Diyarbakır. Research;“Personal Information Form”applied to students,“Risk Taking Scale in Adolescents ”(Kıran, 2002) and“Religiosity Tendency Scale”(Elmas, 2017). SPSS 22.0 statistical package program was used to analyze the data. Data are summarized by giving mean, standard deviation, percentage and frequencies. In order to determine the difference between the groups, t-test and Anova test were used in independent groups. Pearson correlation analysis was used to test the significance level of the relationship between students' religiosity and risk behaviors. In this study, the error level was taken as 0.05. In our study, a significant relationship was found in terms of piety in terms of gender, educational institution, class level, course achievement level, mother education level, father education level, socio-economic level and parental religiosity attitude. However, there was no significant relationship between religious attitudes towards parental attitudes. In adolescence, a significant relationship was found in risky behaviors in terms of gender, educational institution, class level, father education level and parental religiosity attitude. However, no significant relationship was found in risky behaviors in terms of course achievement level, mother education level, socio-economic level and parental attitude.