Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde para ve maliye politikalarının uyumlaştırılması
Harmonization of monetary and fiscal policies in the process of accession to the European Union
- Tez No: 428553
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çalışmanın konusu Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde para ve maliye politikalarının uyumlaştırılmasıdır. Siyasal federalizm yönünde önemli adımlar atan Avrupa Birliği'nin kuruluş düşüncesinde yatan ana faktör, ekonomik entegrasyon ve kazanımları üzerinde şekillenmiştir. Ekonomik entegrasyonun dünya üzerindeki en önemli örneği olan Avrupa Birliği, bu başarısı ile bir çekim merkezi haline dönüşmüştür. 17 Aralık 2004 tarihinde katılım müzakerelerinin başlatılması kararı ile Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde yeni bir sürece girilmiştir. Katılım müzakerelerinin en önemli ayaklarından birisini de, ekonomi politikalarının uyumlaştırılması oluşturmaktadır. Çalışmada Avrupa Birliği'nde ortak para politikası ve maliye politikasının oluşum ve gelişimi ile müzakere fasılları göz önüne alınarak para ve maliye politikalarının uyumlaştırılmasına yönelik durum ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is to harmonize monetary and fiscal policies in the process of accession to the European Union. The main factor underlying the establishment of European Union which is taking significant steps in the direction of political federalism is formed on economic integration and its gains. European Union, the most important example of economic integration on the world, has become a center of attraction with this success. With the decision to start accession negotiations on 17 December 2004, Turkey-EU relations entered a new phase. One of the most important steps in the accession negotiations, is the harmonization of economy policies. In this study formation and the development of common monetary policy and fiscal policy in the European Union and the situation for the harmonization of monetary and fiscal policies considering negotiation chapters have been revealed.