Avrupa Birliği'nde istihdam politikaları ve işsizlik; Euro alanında gelişmeler
Employment policies and unemployment in the European Union ;the developments in Euro area
- Tez No: 208227
- Danışmanlar: PROF.DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalısmasında, Avrupa Birligi'nde yasanan yüksek issizlik, nedenleri, sonuçları ve istihdam politikaları tartısılmakta ve Euro Alanında gelismeler konusunda bir degerlendirme yapılmaktadır. Yüksek issizlik, Avrupa Birligi'nin her zaman yasadıgı bir sorun olmamıstır. Avrupa Birligi'nde, 1960'ların sonuna kadar issizlik çok düsüktü ve bu yıllarda yasanan bu düsük issizlik oranından bir mucize gibi bahsedilmekteydi. 1970'li yılların sonlarına dogru issizlik yükselince, mucize sona erdi. 1980'li yıllarda issizlikteki artıs hala devam ederken, 1990'ların ortalarına gelindiginde düsüs trendi baslamıstır. Ancak 2001 yılından itibaren genelde tüm dünya çapında yasanan issizlik artısı, AB'de de görülmeye baslamıs ve inis çıkıslar göstermistir. Bugün, Avrupa Birligi'nde issizlik hala yüksektir ve ortalama %8'lerde seyretmektedir. Euro Alanı'ndaki issizlik ise, özellikle, uygulanan tek para ve döviz kuru ile disipline edilmis maliye politikaları issizlikle mücadelede Euro Alana dahil ülke yöneticilerinin elinde kullanacakları fazla bir politika aracı kalmamıstır. Bu tez çalısması dört bölümden olusmaktadır. lk bölümde, issizlik ayrıntılarıyla tanımlanmıstır. Bu çerçevede isgücü piyasaları, issizlik teorisi ve issizlikle mücadele politikaları açıklanmaktadır. kinci bölümde, Avrupa Birligi'nde 1975 ve 2005 yılları arasında issizlik konusundaki gelismeler, yasanan yüksek issizligin nedenleri ve sonuçları degerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde, Avrupa Birligi'nde isgücü piyasaları hakkındaki kurucu antlasmalar ve diger Birlik belgelerindeki düzenlemeler incelenmektedir. Ancak Avrupa Birligi, Beyaz Kitap'tan beri istihdam politikalarına daha fazla önem vermekte ve ayrıca bu politikalar, genel olarak aktif istihdam politikaları olarak sekillenmektedir. Dördüncü bölümde ise, Euro Alanı'nda issizlik incelenmektedir. AB ortalamasının üzerinde bir issizlik oranına sahip Euro Alanda (%9), Hollanda ve spanya'da yasanan issizlik üzerine ampirik bir 2 çalısma yapılmaktadır. Bu çalısmadan, spanya'nın Euro Alanda uygulanan tek para ve döviz kuru ile maliye politikalarından olumlu etkilendigi, Hollanda'nın ise olumsuz etkilendigi sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, high unemployment, its causes and outcomes, and employment policies in European Union are discussed and comperative assesment is made on the development in the Euro Area. High unemployment is not a European Union trait. Until the end of the 1960s, unemployment was very low in European Union and the talk then was of the European unemployment miracle. The miracle came to an end in the 1970s, when unemployment steadily increased. It kept increasing in the 1980s and it appeared to turn around in the mid-1990s, but the decline is on hold. However, in 2000s years a definite trend on the unemployment rates can not be taken form because of recession in the world. For the European Union as a whole, the current unemployment rate is avearagely still very high, around 8%. Considering that EuroArea, unemployment is a more different problem, because of common economic policies, mony and exchange rate policies. Because member countries were under pressure to fight unemployment precisely at the time when they are about to enter monetary union. This thesis comprises of four chapters. In first chapter, Unemployment is described in detail. In this framework, labor markets, unemployment theory and policies to fight unemployment are explained. In the second chapter, unemployment developments in European Union between 1975 and 2005, causes and conclusions of high unemployment are evaulated. In third chapter, in European Union, policies about labor markets is examined in Treaties and in the other documents. But, European Union have considered more important employment policies since White Paper and also this employment policies became generally active employment policies. In fourth chapter, unemployment in Euro Area is discussed. It seen that Euro Area unemployment that is higher than that of avaerage unemployment rate in the EU, is around 8,5% and it has not stability. Besides that an empirical work for unemployment in Netherlands 4 and Spain is done. As a result of this work, unemployment of Spain is influenced positively common economic policies in Euro Area, Netherlands is influenced negatively common economic policies in Euro Area