Soğuk savaş sonrası iran'ın Güney Kagkasya politikası
Iran?s foreign policy througth it?s South Caucasus policy after the cold war, master thesis
- Tez No: 208169
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN ONULDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra ortaya çıkan yeni dünya düzeninde İran'ın izlediği dış politika ve İran'ın Güney Kafkasya Politikası kapsamında Güney Kafkasya Cumhuriyetleri (Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan) ile olan ilişkileri ve bu ilişkileri oluşturan ve şekillendiren faktörler incelenmiştir. İran'ın Güney Kafkasya politikası çok geniş bir alanı kapsamasını dikkate alarak, çalışmanın çerçevesini bu politikanı belirleyen temeller, bu politikayı etkileyen ülke içi ve ülke dışı faktörleri ve bunların karşılıklı etkileşimi oluşturacaktır. Bu tez çalışması iki bölüm: İran İslam Cumhuriyeti'nin Dış Politikasını Belirleyen Öğeler ve Kavramlar ve Soğuk Savaş Sonrası İran'ın Güney Kafkasya Politikası başlıkları altında incelenmiştir. Birinci bölümde ilk önce İran İslam Cumhuriyeti'nin Güney Kafkasya politikasını etkileyen ve etkileyebilecek iç faktörlerden olan İran'ın coğrafi ve jeopolitik konumu, etnik yapısı, İran'ın Silahlı Kuvvetleri ve askeri kapasitesi ve daha sonra Soğuk Savaş sonrası genel dış politikası araştırılmıştır. İkinci bölümde ise Kafkasya'nın jeopolitik konumu ve İran açısından Güney Kafkasya'nın önemi ve Güney Kafkasya Cumhuriyet'leri ile olan ilişkileri araştırılmıştır. İran'ın Güney Kafkasya Cumhuriyet'leri olan Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan ile olan ilişkileri ve mevcut olan ilişkileri etkileyen iç ve dış faktörler daha ayrıntılı olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study prımarily focuses on İran?s foreign and South Caucasus policy, its relations with the South Caucasus states, and the factors affecting this relationship after the collaps of the Soviet Union. While considering İran?s Caucasus policy in all areas, the study examines internal and external factors and the interaction amongst these factors. This study contains two main parts. The first part is divided into two subsections. Section one of the part one deals with the study of conception of İran?s foreign policy througth it?s South Caucasus policy after the Cold War. The second sub-section of the part one deals with study of the internal factors that affects Tahran?s South Caucasus policy. These factors are geographic and goepolitical positions; İran?s ethnical structure; military forces and military capabilities; and finally İran?s foreign policy after the Cold War. The second part of the study focuses on South Caucasu?s geopolitical position, its importance for İran and the relations between İran and South Caucasus states. Besides, the study also examines internal and external factors of South Caucasus states that affects İran-South Caucasus relations