Avrupa Birliği temel haklar şartı çerçevesinde bireylerin hukuki statüsü
The legal status of inidividuals in the framework of the European Union charter of fundamental rights
- Tez No: 208170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, 2000 yılı Aralık ayında Nice Zirvesi'nde kabul edilen Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı çerçevesinde bireylerin hukuki statüsünü analiz etmeye çalışmaktadır. Bu kapsamda, AB içindeki birey ve Birlik yurttaşlığı, ATAD'ın temel hakları koruma prosedürlerinde karşılaşılan problemleri de kapsayacak şekilde irdelendikten sonra, Şart'ın tarihsel gelişimine, hukuki statüsüne ve bunların yanı sıra sahip olduğu hukuki ve politik etkilere değinilecektir. Daha sonra Şart'ın yapısı ve Şart kapsamında bireylerin sahip olduğu haklar açıklanacaktır. Son olarak, Şart çerçevesinde bireylerin temel haklarının korunmasının ne şekilde olacağı tartışılacaktır. Bu çerçevede ATAD ile AİHM arasında, özellikler de AİHS ile Şart'ın farklı yorumlanmasından kaynaklanabilecek muhtemel uyuşmazlıklar üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyze the legal status of the individuals in the framework of the European Union Charter of Fundamental Rights, proclaimed at the Nice European Council of December 2000. In this context, after examining the concept of individuals and European citizenship alongside the procedural problems arised in ECJ?s fundamental rights protection, this article focuses on the historical bakground of the Charter with its legitimacy and legal-political effects. Then the structure of the Charter and the rights that the individuals have, regarding the Charter are analysed. Finally, the thesis discusses in a what way the Charter will provide the protection of individuals? fundamental rights and freedoms. In this sense, the thesis questions the possible conflicts, especially arised from the interpretation of the Convention on Human Rights and the Charter differently, between the European Court of Justice and the European Court of Human Rights.