Avrupa güvenlik ve savunma politikası'na Almanya'nın etkisi
The influence of Germany on European security & defence policy
  1. Tez No: 208173
  2. Yazar: EMRE SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Almanlar, kinci Dünya Savası'nın ardından, galip devletler tarafından dıslanmamıs, aksine yeni kurulan sisteme dahil edilmeye çalısılarak çevrelenmek istenmistir. Bu meyanda, Batı tarzı yönetim biçimine sahip Federal Almanya Cumhuriyeti, kendisine uluslararası toplumda esit egemen bir statü kazandırmak amacıyla tüm dikkatini Dogu Almanya ile birlesmeye yogunlastırmıstır. Bu dönemde, insan hakları, hukuk devleti, demokrasi gibi çagdas söylemlerin savunucusu olarak, saldırgan Alman imajından kurtulmak istemistir. Soguk Savas'ın sona ermesiyle beraber, Almanya'nın eski saldırgan ve yayılmacı tutumuna geri dönebilecegi endisesi dogmustur. Diger taraftan ise, Alman birlesmesi, Avrupa bütünlesmesinin ileri asamaları için model olarak görülmüstür. Bu bilgiler ısıgında, bu tez projesinde, 1990'lı yılların basından itibaren, Almanya'nın dıs politikasını belirleyen etmenler, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ekseninde tahlil edilmek istenmektedir. Burada ileri sürülmek istenen düsünce, Almanya ile AGSP'nin birbirlerini karsılıklı olarak etkiledikleri; Soguk Savas boyunca süregelen Alman dıs politika kültürünün günümüzde de pek fazla degismedigi, ancak dünyadaki gelismeler ısıgında kendini güncelledigidir. Buna örnek olarak, Almanya'nın bir taraftan sivil güç degerlerine vurgu yaparken diger taraftan ordusunu son on yıldan beri çesitli zamanlarda modernize etmek istemesi ve Alman askerî güçlerinin AB ve NATO operasyonlarına katılım yönünde istekli davranması gösterilebilir. Çalısmada irdelenen baska bir husus ise, AB üyeleri arasında yasanan fikir ayrılıkları nedeniyle uzun vadede ortak bir dıs politika kültürünün gelismesinin zor olacagıdır. Son olarak, son on bes yılda Balkanlar'da yasanan gelismeler hem Almanya hem de AB dıs politikası için önemli tecrübeye haizdir.
Özet (Çeviri)
The Germans were contained in the international system by the victor states after the World War II rather than exclusion. German Federal Republic dedicated itself to the unification with the East Germany and sought equal and sovereign status. It refrained from forming an image of ?aggressor state? as the champion of modern values such as democracy, the rule of law, human rights and so forth. In the wake of the Cold War, Germany?s possible irredentist policies became a cause of consternation. On the other side, the German unification was seen as a model for further European integration. Thus, this project aims to analyse the main determinants that shape the German foreign policy notion in the light of European Security and Defence Policy (ESDP) since the beginning of the 1990s. It argues that comparing with the Cold War circumstances; a slight change could be seen in the German foreign policy discourse. However, it succeeds in adapting itself to the current developments in the international arena. As a civil power stressing on norms such as democracy, the rule of law and human rights, Germany?s willingness to modernise its military institutions in accordance with the ESDP and to participate in the military operations of the EU and NATO are noteworthy. Meanwhile, it appears difficult to develop a common foreign policy culture among the EU members due to disparities. Finally, developments in the Western Balkans since the beginning of the 1990?s could be assessed as a significant experience for both Germany?s and the EU?s foreign policies.