Tunceli'de sünni olmak: Ulusal ve yerel kimlik öğelerinin Tunceli - Pertek'te etnolojik tetkiki
Being sunni in Tunceli: Ethnological research of national and local components of identity in Tunceli - Pertek
  1. Tez No: 208174
  2. Yazar: AHMET KERİM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TAYFUN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Anthropology, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
Bu çalışma, Tunceli'de Alevi-Kürt bir çoğunluk nüfus içerisinde yaşayan azınlık Sünni topluluklar üzerine bir etnolojik incelemedir. Çalışma, Tunceli'nin Pertek ilçesi ile Tunceli'den göç etmiş Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Elazığ'ın Tunceli'ye komşu kesimlerinde yürütülmüş olan 9 aylık bir antropolojik alan araştırmasına dayanmaktadır. Çalışma bir yandan Alevi çoğunlukla meskûn bir çevrede bu Sünni topluluklar tarafından hissedilen `ötekilik' hali, öte yandan ise onların dinsel-ulusal temelde Türkiye toplumunun bütünü ile kimliksel anlamda özdeşleşen doğası üzerine odaklaşmaktadır. Aynı zamanda söz konusu Sünni topluluklar tarafından bu fazlasıyla yabancı ortamda varolma yolunda geliştirilen stratejiler ile kendilerini çevreleyen toplulukla ilişkileri üzerinde de durulmaktadır. Tüm bunlar karşılaştırmalı analiz çerçevesinde ve kimlik politikası ve kimliğin siyasallaşması gibi nosyonlara işlerlik kazandırılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an ethnological investigation of the Sunni minority communities living within the Kurdish-Alevi dominated Tunceli province in Southeastern Turkey. The study based on a nine-month anthropological fieldwork conducted particularly in Pertek district of Tunceli and the adjacent areas of Elazığ province, a migrant Sunni population which originated from Tunceli, has been living for decades. The study is particularly focused on the sense of otherness felt by the Sunni communities within the majority Alevi environment on the one hand, and the identical nature of their religious identity with wider Turkish society on religionational base on the other. It also delves with the strategies developed by these Sunni groups for existence in this largely alien environment with respect to identity and also their relations with other communities around. In doing this, a comparative analysis has been pursued and such notions as identity politics and the politicization of cultural identity have been applied.