Avrupa-Akdeniz ortaklığı'nın güvenlik boyutunda Ab'nin uluslararası aktörlüğünün değerlendirilmesi
The assessment of the Eu's international actorness in the security dimension of euro-mediterranean partnership
- Tez No: 208177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez çalışması, genel olarak Avrupa'nın Akdeniz güvenliğe üzerine olan dış politikalarının gelişimine ve Avrupa-Akdeniz Ortaklığı çerçevesinde AB'nin siyasi ve güvenlik politikalarına odaklanmayı amaçlamaktadır. Akdeniz Havzası'nda yıllardan beri Akdeniz'e kıyısı olan devletlerin politikalarını şekillendiren çeşitli uyuşmazlıklar mevcuttur. Avrupa ülkeleri, Akdeniz ülkeleriyle olan tarihsel ve kültürel bağlarından dolayı Akdeniz bölgesindeki işbirliğine büyük önem vermekte ve Akdeniz ülkeleri arasındaki sorunların çözümüne gayret göstermektedir. AT(AB) ülkeleri genişleme ve kurumsal derinleşme aşamalarını sürdürürken, AB'nin değişen güvenlik konjonktürü bağlamında üçüncü ülkelerle olan dış ilişkileri açısından Akdeniz bölgesine yönelik uyguladığı dış politika enstrümanları daha önemli hale gelmektedir. Bu enstrümanlar içinde Akdeniz'de bir istikrar ve refah alanına işaret eden siyasi ve güvenlikle ilgili girişimler büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla, bu tezde Avrupa-Akdeniz Ortaklığı, Avrupa Komşuluk Politikası ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası'yla ilişkili AB güvenlik politikaları hakkında bazı değerlendirmeler yapıldıktan sonra, AB'nin Avrupa-Akdeniz Ortaklığı'nın güvenlik boyutundaki uluslararası rolü ve uluslararası aktörlüğü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis generally aims to focus the development of European foreign policies on Mediterranean security as well as the political and security policies of EU in the framework of Euro-Mediterranean Partnership. In the Mediterranean basin, there have been some various conflicts that shape the policies of riparian contries for many years. Due to historical and cultural links with the Mediterranean countries, European countries give huge importance to the Mediterranean and they are willing to resolve the strains among the Mediterranean countries. While EC(EU) countries are in a process of enlarging and institutional deepening, the foreign policy instruments of EU towards Mediterranean have become more significant in terms of foreign relations with third countries in the context of changing security conjuncture of EU. Among these instruments the polical and security initiatives which point out ?the stability and prosperity of Mediterranean? play a big role. Therefore, after some assessments about European security policies regarding Euro-Mediterranean Partnership, European Neighbourhood Policy and European Security and Defence Policy are done in this thesis, the international role of EU and the actorness of EU will be examined in the security pillar of Euro-Mediterranean Partnership.