Tarihte Tebriz
Tabriz in history
  1. Tez No: 208184
  2. Yazar: CİHAT AYDOĞMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tebriz, bugün ran slâm Cumhuriyeti'nin sınırları içinde Dogu Azerbaycan denilen eyaletin merkez sehri durumunda bulunmaktadır. 2,5 milyon nüfusu ve sosyokültürel, ticari ve tarihi konumuyla Tebriz, ran'ın en önemli kentlerindendir. Ayrıca Tebriz, ran'da yasayan yaklasık 25?30 milyon Türk için de bir merkez üs vazifesi görmektedir. Tebriz, tarihte özellikle de 13. ve 14.yüzyıllarda pek ve Baharat yolu üzerinde bulunması sebebiyle dünya ticaretinde önemli bir konumda bulunmustur. Özellikle lhanlılar zamanında devletin baskenti olması sebebiyle ayrı bir önem kazanmıs, gelismis, büyümüs ve bir imparatorluk bassehri olmustur. Böylece Tebriz, lhanlılar zamanında özellikle de Gazan Han devrinde tarihinin en parlak dönemini yasamıstır. Tebriz, bugün bu önemin yanında, gelisen siyasi sartlar geregi yani ABD'nin ran'daki siyasi sistemi degistirme istegi baglamında da kilit rol konumundadır. Çünkü Tebriz iki milyona asan nüfusuyla (nüfusunun tamamına yakını Azeri Türküdür) ran'daki Türkler açısından çok önemli bir sehirdir. Ayrıca Tebriz sehri, Güney Azerbaycan'ın ( ran slâm Cumhuriyeti'nin idari bölümlenmesinde Dogu Azerbaycan ) merkez sehri oldugu için siyasal ve sosyal açıdan da önemli bir konumdadır. ran'ı içten parçalamaya ve zayıflatmaya çalısan ABD de ran'daki Azerileri destekleme çabasındadır. ran'da Azerilerin en yogun olarak yasadıgı sehir de Tebriz'dir. Böylece ABD'nin gözü de Tebriz'dedir. Tebriz tarih boyunca bölgesinde Türklerin toplandıgı bir merkez olmustur. Bu yüzden de çesitli gruplar arasındaki hâkimiyet mücadelelerinin odak noktasında bulunmustur. lhanlılar sonrasında onların mirasına konmaya çalısan Celayirliler ve Çobaniler arasında, Timur sonrasında ise onun halefleri ile Celayirli ve Kara Koyunlu- Ak Koyunlular arasındaki mücadelelerde hep ön planda olmustur. Daha sonra Safeviler zamanında da bir süre merkez olmus fakat Türk-ran savaslarını göz önünde bulunduran ve Yavuz Sultan Selim'in Tebriz'e girisini unutmayan Safeviler hükümet merkezini Kazvin'e oradan da bir süre sonra sfahan'a nakletmislerdir. Böylece Tebriz artık bir bassehir olmayacaktır. Ancak ran tahtının varisleri Abbas Mirza'dan itibaren Tebriz'de ikamet edeceklerdir. Yabancı devlet elçileri de bir süre daha Tebriz'de kalacak daha sonra onlar da Tahran'da ikamet etmeye baslayacaktır.
Özet (Çeviri)
Tabriz, is the capital of East Azerbaijan Province in the Islamic Republic of Iran. It is one of the most important cities in Iran with a population of 2,5 million and has a gleaming history and culture. Tabriz is also a critical base for nearly 25?30 million Turkish people who live in Iran today. Historically, the founding of the city is shrouded in mystery. Most sources mention the Sassanid era, while others believe it to be even further back in history. After the Turkic invasion of Iran, Tabriz later became the capital of the Ilkhanate Empire from about 1270 to1305, of the Aq Quyunlu Dynasty from about 1469 to about1502, and of the Safavids from 1502-1548. It also fell under Ottoman rule for some time during the time of the Safavids. In ancient times, Tabriz was known as a transportation center between the West and the East. Because it was located on the ancient Silk Road. Tabriz has historically been an important center for World Trade especially in the 13.th and 14.th centuries. Because it was located on the Silk Road and it connected the West and the East. Especially in the Ilkhanid Period (1256?1353 A.D.), Tabriz was valuable for the state and Tabriz played a very important role because it was the capital. At that time, the city developed and grew easily and it became an imperial capital. Therefore, in the Mahmud Ghazan Khan time ( 1295?1304 A.D.), Tabriz had its most brilliant and gleaming era in its history.