Safevi devlet teşkilatı(Tezkiretü'l-Mülük'e göre)
The organization of the state of safavid (According to Tadhkirat al-Muluk)
  1. Tez No: 208190
  2. Yazar: ZÜLFİYE VELİEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Safevi devleti Kızılbas Türkler tarafından tıpkı daha önceki Türkmen devletler gibikuruldu. lhanlıların ve Akkoyunluların yapısını devam ettirdi. Fakat aynı zamanda büyük bircografyaya hakim olma sebebiyle birçok ulusu da kendi içinde barındıran bir imparatorlukhaline geldi. Monarsik yapıya sahip bu devlette feodal Kızılbas emirlerinin büyük etkisibulunmaktaydı. Ayrıca Farsların da bürokrasi içinde yer aldıgı Safevi devletinde Türkler veFarslar arasında daima çatısma vardı. Devletteki güçlerini kaybetmek istemeyen Kızılbas boyemirlerinin birbirleriyle mücadeleleri ve çogu zaman otorite kabul etmemeleri Sah Abbas'ıkesin önlemler almaya zorladı. Otoritesini güçlendirmek için Osmanlı'dan etkilendigi kullarocagı vasıtasıyla kapatmaya çalıstı. Bu uygulamalar Kızılbas emirlerinin önemli ölçüdezamanla güç kaybetmelerine neden olmustur.Sah Abbas ile baslayan yeni yapılanma, ele aldıgımız Tezkiretü'l-Mülük'te açık olarakgörülmektedir. Aslında lhanlılardan Akkoyunlulara kadar uzanan ?imparatorluk? anlayısınınizlerini takip ettigimiz klasik devlet teskilatı bu dönemde olgunlasmıstır. Safevi saray teskilatıve görevlileri hakkında ayrıntılı bilgiler sunan Tezkiretü'l-Mülük incelenmeye muhtaç birkaynaktır. Bu nedenle biz, simdiye kadar ihmal edilmis olan bu kaynagı esas olarak Safevidevlet teskilatını ortaya koymaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
State of Safavid was established as the previous Turcoman states by Kızılbas Turks. Itcontinued the structure of Ilhanlılar and Akkoyunlular. However they became an empireincluding many nations within itself by the reason that they dominate a really vastgeographical region at the same time. Feudal Kızılbas clans have a great effect on this statehaving a monarchical structure. In addition, at the state of Safavid which Persians took placein bureaucracy, there is always a conflict between Turks and Persians. Kızılbas clans werestruggling with each other and mostly did not accept any authority because of not wanting tolose their power on the state and this forced Shah Abbas to take certain measures. In order tostrengthen his authority, he tried to close by means of kullar (slaves) association which heaffected from Ottomans. These applications caused that Kızılbas clans lost their power in animportant degree gradually.New structuring started with Shah Abbas period has been clearly seen in theTezkiretu-l Muluk that we have discussed. In fact, the classical state organization that wehave followed tracks of `empire? understanding dated back from Akkoyunlular to Ilhanlılar.Tezkiretu-l Muluk which presents detailed information about Safavid palace organization andits employees is a source that is needed to be examined. Therefore, we tried to introduceSafavid state organization by being predicted on this source which was neglected up to now.