Viktör Petroviç Astafyevin öykülerinde köy teması
The village theme in stories of Victor Petroviç Astafyev
  1. Tez No: 208191
  2. Yazar: REYHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AYKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Tezimizde, Rus edebiyatında 20.yüzyıl köy nesir dönemi yazarlarından olan ?ViktorPetroviç Astafyev'in öykülerinde köy teması? konusunu inceledik. Bu incelemeyebaşlamadan önce yazarın öykülerini genel olarak değerlendirdik. Bu değerlendirmeninardından amacımız doğrultusunda öyküler arasından seçme yaptık ve dört öykü üzerindeçalışmaya karar verdik. Bunlar, ?Son Veda?, ?Çar-Balık?, ?Yaşlı Meşe? ve ?Geçit? adlıöykülerdir. Bu öykülerden ?Yaşı Meşe? ve ?Geçit? Astafyev'in edebiyat dünyasında adınıduyuran, ?Çar-Balık? ve ?Son Veda? ise yazarlığını kanıtlayan eserlerdir. Bu nedenle adıgeçen dört öyküyü tezimizde incelemeye karar verdik.Yazarla ve adı geçen öyküleriyle ilgili çalışmamızı dört ana başlıkta topladık. İlkolarak yazarın yaşamı ve edebiyattaki yerini inceledik. İkinci ana başlıkta, Avrupa'da veRusya'daki gerçekçilik akımından hareket ederek 20. yy. köy nesri yazarlarının hangi süreçtebir araya geldiklerini gördük. Ardından, Astafyev'in öykülerinde köy insanına ve bütün olarakdoğaya nasıl baktığına dikkat çektik. Son olarak da Astafyev'in bunları dile getirirken nasılbir anlatım tekniği ve üslup özellikleri sergilediğini ortaya çıkarmaya çalıştık.1924 yılında Sibirya köylerinden Ofsiyanka'da doğan Astafyev'in yaşamı oldukçazorlu geçmiştir. Çok küçük yaşlarda annesini kaybetmesi, ardından gelen yetimhane yaşamıve çok genç yaşlarda zorlu çalışma yaşamına atılmasından dolayı Astafyev, her zaman tekbaşına ayakta durmak zorunda kalmıştır. Savaş yıllarında cepheye giderek savaşmış ve bir çokyaralar almıştır. Savaş bitiminde ailesini geçindirmek için tren garlarında, dökümhanelerdeçalışmış ve ailesinin geçimini sağlamıştır.Astafyev'in ele aldığımız uzun öykülerini incelerken, öykülerdeki temel temalarınSibirya insanı ve Sibirya doğası olduğunu gördük. Yazar Sibirya'yı zemin olarak ele alsa daanlatmak istediği düşünceler tüm insanlığı ilgilendirir. Bunlar, insanın insanlarla ve doğaylailişkisi, vatan sevgisi, iyilik ve kötülük, yaşam ve ölüm, aile birliği gibi konulardır. Astafyev'egöre insan, doğayla barışık halde yaşadığı sürece kendi varlığını sürdürebilir. Eğer insan,doğadaki canlıları sonsuza kadar var olacak ve zevk için öldürülebilecek canlılar olarakgörürse doğanın dengesi mutlaka bir gün bozulacaktır. Doğanın dengesinin bozulması dagelecek nesillerin varlığının devamını tehlikeye atacaktır. Bununla birlikte, insanlarınbirbirleriyle dostça, iyi günlerde olduğu gibi kötü günlerde de bir arada olmaları gerektiğidüşüncesi yazarın öykülerindeki genel düşüncelerdendir.Eserlerindeki başarılarından dolayı Astafyev'e birçok edebiyat ödülü verilmiştir.Bunun yanında eserleri de birçok dile çevrilmiş ve birçok ülkede yayınlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis we studied the topic of ?The village theme in the stories of VictorPetroviç Astafyev?, who is one of the 20 th. Century village prose writers. Before we startedthe study, we had evaluated his stories in general. After the evaluation we chose storiesamong his works according to our purpose and we decided to study on four stories. Thosestories are: ?Son Veda?, ?Çar- Balık?, ?Yaşlı Meşe? and ?Geçit?. ?Yaşlı Meşe? and ?Geçit?.These are the ones by which he gained fame in literature world while ?Çar-Balık? and ?SonVeda? are the stories which proved his talent in writing. Therefore, we decided to examinethese four stories in our thesis.We collected our research about the writer and his four works in four main titles.Firstly, we searched about his life and his place in literature. İn the second title,by regardingthe realism in Russia and Europe we saw in which process the 20th century village writerscame together. Then, we called attention to how Astafyev viewed village people and thenature as a whole in his stories. Lastly, we tried to make it clear what kind of telling techniquehe used while he was writing and his style of writing.Astafyev, who was born in one of Sberias village in 1924, had a hard life. Because hismother died when he was very young, his life in orphanage and he started to work in his earlyage he always struggled alone. During the war he joined the army and he had several wounds.After the war, he worked at train stations and foundries to earn money for his family.While we were studying his long stories are the Sberian people and Sberian nature.Although the writer deals with Sberia, his messages concern all people. These are, ?therelationship among people? and ?between the human and nature?, the love of motherland,goodness and badness, life and death, the unity of family. According to Astafyev, a personcan continue his / her existence if he/she has a peaceful life with nature. If the humankindregard the living creatures infinite and can be killed for pleasure the balance of nature willcorrupt at the end. The corruption of the balance of the nature , will put the existence of thenext generations into danger. Additionally, the idea that people must be together in hard timesas they are together in good times, is one of the general messages in his stories.A lot of literature prizes were given to Astafyev because of his success in his works.Morever, his works were translated into different languages and published in many countries