Geç klasik- erken hellenistik dönem Makedonya diplomasisi
The diplomacy of Macedonian Kingdom in late classical early hellenistic era
  1. Tez No: 208189
  2. Yazar: SULTAN DENİZ KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜL AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalısmasıyla ilgili olarak arastırmaların baslangıç noktası, Peloponnesos Savası'nın bitis yılı olan I. Ö. 404 yılı alınmıstır. Bu tarihten Makedonya'nın büyümeye baslamasına kadar gelisen olaylar anlatılmıs, daha sonra II. Philippos ile baslayıp III. Aleksandros ile süren dönemde Makedonya'nın krallıktan çıkıp bir dünya imparatorlugu olması sürecinde gelisen olaylar incelenmis ve yeni bir çagın baslangıç serüveni gözler önüne serilmistir. Arastırmalar Aleksandros'un ölümü ardından gelisen olayların anlatımı ile son bulmustur.
Özet (Çeviri)
The begining point of this thesis has been 404 B. C., the end of Peloponnesian War. Starting from this point all the events have been reported till the Macedonian Kingdom?s supremacy over the Greek world. Then with the deeds of Philip the second and Alexander the third we have seen how the Macedonian Kingdom becomes an empire and how a new age has been started. The thesis has ended with the death of Aleksander.