İlk dönem Kur'an tasavvuru ve dönüşümü -kimlik ve kitâb ilişkisi bağlamında-
The early Qur'an image and its evolution -in the context of relation between identity and scripture-
  1. Tez No: 208196
  2. Yazar: SELİM TÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
lk dönemde ümmî Arapların zihninde toplumsal kimlikleri ve bu kimligin dönüsümü ile Kur'an tasavvurları ve bu tasavvurun dönüsümü arasında yapısal bir iliski vardır. Kur'an öncesi dönemde Arapların toplumsal kimlikleri, ümmî Araplar ile komsuları olan ehli kitap arasındaki karsıtlık üzerinde yapılanmıstır. Kabe merkezî kimlik sembolü idi. Fakat Araplar komsularına özendiler ve onlar gibi bir kitâba sahip olmak istediler. Bu, Kur'an gelinceye dek onların zihninde bir gerilim meydana getirdi. Kur'an geldiginde yerlesik ümmî kimligin, onun sembolünün ve de referansının bir kitâb ile degistirilmesine yönelik bir öneri olarak algılandı. Siyasi olarak Kur'an toplumsal bölünmeye sebep oldu. Netice itibariyle zikredilen gerilim artık fiilî hayatta boy gösterdi. Üçüncü kimlik evresinde Araplar Kur'an'ı/yeni kitâb'ı bir kimlik zemini olarak kabul ettiler. Bununla beraber gerilim Kur'an algılamasında kendini gösterdi. ki gerilim noktasından birincisi özgün kimlikle iliskilidir. Bu (her ne kadar yazılıyor olsa da) yeni kitâb için ümmî (yazıyı merkeze almayan), yasayan, uygulamaya dönük bir yapı öngörür. Peygamber Kur'an'ı kendi varlıgı ile hissedilir ve korunmus hale getirir. kinci gerilim noktası ise nazım itibariyle muhafaza edilmis bütün bir kitâb öngörür. Bununla beraber birincisi baskın egilimdir ve bu evreyi sekillendirmistir. Hz. Peygamber (kimligin ve Kitâb'ın somut zemini) dünyadan ayrılınca, ümmî Müslüman Araplar nazmı standart hale getirilmis bütün bir kitâba ihtiyaç duydular. Kur'an resmî, bütün halde ve lâfzî olarak muhafaza edilmis ve bu yüzden tek geçerli kitâb biçiminde algılanmaya baslayacaktır.
Özet (Çeviri)
In early Islamic era, in mind of illiterate Arabs, there was a structural relation between the social self-image and its evolution and between their Qur?an image and its evolution. Pre-Qur?anic era, Arab social identity, was constructed on the contradiction that was between illiterate Arabs and their neighbours, the people of the scripture. Ka?bah was the central symbol. But Arabs were emulating their neighbours and they were desiring to achieve a scripture like them. This caused a big tension in their mind until Qur?an. When the Qur?an came, it was imagined as a suggestion about changing the settled illiterate social identity, its symbol and reference with a scripture. Politically, it caused a social split. Consequently in this stage, the tension mentioned aroused in actual life. In third identity stage, Arabs preferred the Qur?an/new scripture as base of identity. However, at this time the tension aroused in the Qur?an imagination. One of two tension points is related to the genuine identity. It suggests for the new scripture an (even though it was being written) illiterate, valid, practical structure. The Prophet made The Qur'an felt and concealed by his self presence. And the second one suggests a literally concealed whole scripture. Nevertheless the former became dominant tendency and formed this stage. When the Prophet (the concrete base of the identity and the scripture) died, illiterate muslim Arabs needed a literally standardized whole scripture. The Qur?an have become to be imagined as an officially, wholly and literally concealed, and therefore unique valid scripture.