Hitit bayram törenlerinde yer alan bazı görevliler
Some practioners in Hittite festival rituals
  1. Tez No: 208197
  2. Yazar: MÜZEYYEN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Hitit yazılıvesikalarından verdiğimiz örneklerin de son derece net bir biçimde ortaya koyduğu gibi kral (ve) kraliçenin başrol oynadığıçeşitli kültesel seremoniler sırasında kimi zaman GI?DINANNA enstrümanının kimi zaman da argammi-, galagalturi-, huhupal-, vb. enstrümanlar eşliğinde LÚALAN.ZU9, LÚpalwatalla- ve LÚkita- gibi görevlilerin karakteristik bir takım görevler icra ettikleri anlaşılmaktadır. S. de Martino'nun da (1984: 144) belirttiği şekliyle eldeki mevcut materyaller dikkatle incelendiği zaman söz konusu üç görevliden LÚALAN.ZU9'nun çoğunlukla ilk sırada zikredildiği görülmektedir. Aynızamanda UGULA LÚ.ME?ALAN.ZU9, GAL LÚ.ME?ALAN.ZU9 gibi ifadeler LÚALAN.ZU9'ların bireysel açıdan LÚpalwatalla- ve LÚkita-'ya göre, hem ayrıcalıklıbir konumda bulunduğunu hem de sayıca daha fazla olduğunu son derece net bir biçimde ortaya koymaktadır. Çivi yazılıbelgelerde diğer iki görevli ile ilişkili olarak bu tipte tanımlamalara bugüne kadar rastlanmamıştır. Ayrıca söz konusu üç görevli içinde LÚALAN.ZU9'nun zaman zaman tiyatral bir karakter sergilemesi (KBo IV 9 I 45 vd. ve KUB XLVIII 9 II 4 vd.nda alaca renkli elbiseler giymesi; KUB II 3 II 14 vd.nda marnuwan havuzunda çıplak olarak çömelmesi;KUB XX 11 II 12' vd.nda başsoytarının aşçısının kafasına büyük bir testi ile sembolik olarak 3 kez vurması vb.) bu görevliyi LÚpalwatalla- ve LÚkita-'dan ayıran önemli bir özellik olarak görünmektedir. Çivi yazılıbelgeler incelendiğinde LÚALAN.ZU ile LÚkita-adamının bayram seremonileri sırasında, Hitit inancına göre kutsal kabul edilen arkiu-evi ve halentu-evinde bulunmalarıve bunun yanısıra cenaze törenlerinde de görev almış olmalarıdinsel açıdan önemli bir misyon üstlendiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the Hittite cuneiform texts, it clearly seems that LÚALANZU9, LÚpalwatalla and LÚkita performed their characteristic duties with GI? DINANNA, argammi-, galagalturi, huhupal etc. during the cultic ceremonials in which the king (and) the queen have an important role. As S. de Martino pointed out, in the Hittite documents, it seems that among these three functionaries, LÚALANZU9 often appeared in the first place. Also some expressions like UGULA LÚ.ME?ALAN.ZU9 and GAL LÚ.ME?ALAN.ZU9 indicate that functionaries, so-called LÚALAN.ZU9, had individually an privilege situation, and that they were more crowded as to the functionaries like LÚpalwatalla and LÚkita. In cuneiform texts, it hasn?t known definitions like that, about the other two functionaries. Among those three functionaries, it seems that LÚALANZU9 sometimes performed a theatrical character (in KBo IV 9 I 45 and KUB XL VIII 9 II 4 ff. it mentions that LÚALANZU9 wore a colored garment; in KUB II 3 II 14 ff. he squatted down into the marnuuan-basin; in KUB XX 11 II 12 ff., the chief of clowns symbolically knocked on the cooker?s head etc.); this is an important special feature that distinguishes LÚALANZU9 from the other two, named LÚpalwatalla and LÚkita. In the cuneiform-texts it appears that LÚALANZU9 and kita-man had an important religious function in the funeral ceremonies and also in the arkiu- and halentu-house too. Since LÚpalwatalla appears with the building-workman (LÚNAGAR) and the landlord (ÉN) in the building-rituals, we decide that this functionary has a mystic character.