Elektronik belge yönetim sistemlerinde birlikte çalışabilirlik ve olgunluk modeli önerisi
Interoperability in electronic records management systems and maturity model proposal
  1. Tez No: 602430
  2. Yazar: SEFER YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Kamu Yönetimi, Information and Records Management, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Elektronik belge yönetim sistemleri kurum içi ve kurumlar arası yazışmaları elektronik ortamda gerçekleştirmek amacıyla oluşturulsa da zamanla farklı bilgi sistemlerinin de entegre edildiği kurumsal bilgi yönetim sisteminin omurgasını oluşturan platformlara dönüşmektedir. Kurumsal bilgi ortamını oluşturan her türlü bilgi, belge, doküman, arşiv malzemesi ve veritabanları EBYS'lerin kapsama alanına girmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında e-devlet hizmetlerinin geliştirilmesi ve olgunluk düzeylerinin artırılmasında, EBYS'lerin kurum içi ve kurumlar arası bilgi yönetim sistemleriyle birlikte çalışabilirliğinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Birlikte çalışabilirlik faaliyetleri karşılıklı veri alışverişi, anlam birliği ve süreçlerde iş birliği sağlamayı ifade eden teknik, anlamsal ve organizasyonel boyutlara sahiptir. Bilgisayar sistemlerine dayalı teknik altyapının etkileşimini hedefleyen çalışmalar, zamanla farklı yapılara ait veri, bilgi, belge, süreç, değer ve hedeflerin paylaşılmasını kapsayan bir disipline dönüşmektedir. Son derece geniş ve karmaşık bir alanı kapsayan elektronik belge yönetimi faaliyetleri, bir sistem yaklaşımı ile ele alınarak yapıyı oluşturan unsurların uyumlu çalışmasını gerektirmektedir. Uygulamaların etkin ve verimli biçimde yönetilmesi için de koordinasyon, izleme ve değerlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tez çalışmasında, EBYS'lerin kurum içi ve kurum dışı bilgi yönetim sistemleriyle birlikte çalışabilir yapıda geliştirilmesi, mevcut yetkinliklerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi faaliyetlerine katkı sunmayı amaçlayan olgunluk modeli önerisi (e-BYS/BİÇOM) sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although electronic records management systems (ERMS) are established for the purpose of conducting in-house and inter-institutional correspondence in electronic environment, it transforms into the platforms that constitute the backbone of the corporate information management system in which different information systems are integrated in time. The databases and all kinds of data, records, documents and archive materials that constitute the corporate information environment are within the scope of the ERMS. In order to develop e-government services and increase maturity levels in public institutions and organizations, it is of utmost importance to ensure interoperability of ERMS with internal and inter-institutional information management systems. Interoperability activities have technical, semantic and organizational dimensions that express mutual exchange of data, meaning unity and cooperation in processes. Studies aiming at the interaction of technical infrastructure based on computer systems are transforming into a discipline that involves sharing data, information, documents, processes, values and targets of different structures. Electronic records management activities, covering an extremely large and complex area, are handled with a system approach and require harmonious operation of the elements. Coordination, monitoring and evaluation studies are also needed for effective and efficient management of applications. In the thesis study, development of ERMS in a structure that can interoperability with internal and external information management systems, a maturity model proposal (e-BYS / BİCOM) which aims to contribute to the monitoring and evaluation activities of current competencies is presented.