I. Suppiluliuma Dönemi'nde Suriye ve Mezopotamya ile ilişkiler
At the period of Suppiluliuma relations with Suriye and Mesopotamia
  1. Tez No: 208214
  2. Yazar: ÖZLEM SİR GAVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalısma I. ?uppilulima döneminde kralın Suriye ve Mezopotamya ile olan iliskilerini esas alarak, Hitit Devleti'nin bölgedeki yerel krallıklar ve dönemin güçlü devletleri üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamıstır. Anadolu'da merkezi otoriteyi kurmayı basaran Hitit Devleti, I. ?uppiluliuma'dan itibaren imparatorluk düzeyine ulasma amacıyla, gözünü Suriye bölgesinde bulunan dünya ticaret yollarının en önemlilerinden biri olan ana artere dikmistir. Özellikle Mısır'da ortaya çıkan ve devletlerarası iliskilerin önemli boyutlara ulastıgı, Amarna çagından itibaren Mezopotamya ve Suriye bölgesine olan yogun ilgi, dönemin güçlü devletleri olan Mısır, Hitit, Mitanni, Asur ve Babil arasında sürekli çekismelere konu olacak ve bu bölgede bulunan yerel krallıkların degisik stratejiler ile bu devletlerle kurdukları iliskiler ön plana çıkacaktır. I. ?uppiluliuma'nın gerçeklestirdigi Suriye seferleri sayesinde bölgede söz sahibi olan Hititler, izledikleri akılcı politika ile de uzun süre güvenligi saglamayı basarmıslardır. I. ?uppiluliuma döneminde ele geçirilen yerel krallıklarla yapılan baglılık antlasmaları ve kilit bölgelerin yönetimlerinin Hitit kralının ogullarına tahsis edilmesi, yapılan politik evlilikler ve tampon devlet uygulaması Hitit Devleti'nin bölgedeki kalıcılıgını arttırmıs ve dönemin büyük devletleri arasında önemli bir yere yükselmesine olanak tanımıstır. I. ?uppiluliuma'nın izledigi askeri ve diplomatik yayılma politikası, kendinden sonra Hitit tahtına oturan krallar tarafından da benimsenmis ve benzer sekillerde uygulamıstır. Hitit Devleti kurulusundan bu yana hakimiyet kurmayı arzuladıgı Kuzey Suriye ve Yukarı Mezopotamya topraklarına I. ?uppiluliuma ile sahip olmus ve bu topraklar, Hitit Devleti'nin siyasi ve ekonomik açıdan imparatorluk seviyesine ulasmasını saglamıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it intends to point out the influence of the Hatti Kingdom above the local states and the powerful kingdoms, based upon the relations between ?uppiluliuma I and Syrian-Mesopotamian states. In order to reach the imperial stage, the Hatti Kingdom which achieved to establish central authority in Asia-Minor, fixed his eyes upon the main artery as one of the most important trading-routes in Syria, from the reign of Suppiluliuma I. Especially from the Amarna-period in which the international relations gained an important acceleration, the intensive concerns above the Mesopotamian- and the Syrian-territory would bring face to face Egypt, Hatti, Mitanni and Babylon with each other, and those would also cause to be developed the different strategies by local kingdoms and to establish relations between those kingdoms and powerful states. The Hittites which used their influence in North Syria by the Syriacampaigns of ?uppiluliuma I, achieved to secure the safety of that region for a long time by their rationalist politics. Some politics, like concluding vasal treaties with local kingdoms which were dominated in the reign of ?uppiluliuma I, being assigned the control of key-zones to the offspring of Hatti King, the dynasty-marriages and the practices of buffer-states, strengthened the permanence of Hatti Kingdom into that region, and made possible that the Hatti kingdom raised to an important position among the other powerful states. The military-diplomatic expansion politics which were carried out by ?uppiluliuma I, were also appropriated and practiced in the same way by his successors. The Hatti Kingdom which aimed to rule over North Syria and Mesopotamian territory from the beginning of his existence, dominated that area in the reign of ?uppiluliuma I, so it caused that Hatti Kingdom raised up the imperial-stage socio-economically.