Milli demokratik devrim tezi: 1960'larda Türkiye solunda bir ayrım noktası
The national democratic revolution thesis: A differentiation for Turkish left in 1960's
- Tez No: 208212
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Milli Demokratik Devrim (MDD) hareketi, 1960-1971 döneminin Türkiye İsçi Partisi (TİP) ve Yön ile birlikte üç sol akımından birisidir. Demokratik devrim konusu Yön dergisinde daha önce de kısmen tartısılmakla beraber, MDD tezi ilk olarak eski bir TKP'li olan Mihri Belli tarafından E. Tüfekçi imzasıyla, 5 Agustos 1966 tarihli Yön dergisinin 175. sayısında“Demokratik Devrim: Kimle Beraber, Kime Karsı?”baslıklı yazıyla ortaya atılmıstır. Mao'nun ?yeni demokratik devrim? tezinin ?Türkiye'ye uyarlanması? olarak adlandırılabilecek MDD tezi, Türkiye'yi emperyalizme bagımlı ve feodal kalıntıları bünyesinde barındıran geri bir ülke olarak tespit ettikten sonra, sosyalizme ulasmak için Türkiye'nin önündeki temel görevin MDD oldugunu ve MDD'nin ülkedeki isbirlikçi sermaye ile feodal agalar dısındaki tüm sınıf ve tabakaların katılacagı bir mücadele ile gerçeklestirilebilecegini savunmustur. Tez, kısa sürede sol hareket içerisinde etkisini göstermeye baslamıs, özellikle de TİP içinde yürütülen muhalefetin baslıca dayanak noktası haline gelmistir. TİP içerisinde yürütülen muhalefetin sonucunda, 1967-1968 yıllarındaki kitlesellesen gençlik hareketinin MDD saflarına geçmesi ile birlikte MDD tezi, bir harekete dönüsmüstür. Gençlik hareketi, 1967 yılında akademik taleplerin agırlıkta oldugu bir mücadele ile kitlesellesmeye baslamıs, bu kitlesellik dünyadaki gençlik hareketinin de etkisiyle 1968-1969 yıllarında antiemperyalist bir öz kazanarak doruk noktasına ulasmıstır. Türkiye'de 1968-1971 arasındaki gençlik hareketinin teorik referansı MDD tezi olmustur. MDD'cilerin etkisi gençlik hareketinin kitlesellesmesine paralel bir seyir izlemistir. Öyle ki sosyalist gençligin kitlesel örgütü olan Dev-Genç, çogunlukla MDD hareketinin bir örgütü olarak islev görmüstür. Tüm kitleselligine ragmen MDD anlayısının ve onun yarattıgı hareketin bir örgüt sürecine yönelmemesi ve devrimde öncülük konusundaki kararsız tavrı, içerden bir bölünmenin ve farklı arayıslara yönelmenin de zeminini olusturmustur. MDD hareketinin bölünmesinden dogan üç örgüt (THKO, THKP-C ve TIKP) 1971'den sonraki Türkiye sol hareketine damgasını vuracak olan örgütlerin temelini olusturacaktır.
Özet (Çeviri)
National Democratic Revolution (MDD) movement is one of the leftist movement in the period of 1960-1971, the other movements are Turkish Labour Party (TLP) and Yön. Although the subject of democratic revolution was discussed partly in Yön review, the thesis of MDD was first fully discussed within an article titled ?Democratical Revolution: With Whom, Against Whom?? written by Mihri Belli, an ex-member of Turkish Communist Party (TKP), using his nickname E. Tüfekçi, in Yön review dated August 5, 1966, numbered 175. The thesis of MDD, which we can formulate as an ?adaptation? of ?new democratic revolution? of Mao to Turkey, after stating that Turkey is a country that depends to imperialism and has some feudal characteristics, defends that in order to reach socialism Turkey has to achieve MDD and MDD will be realized by all classes and parties other than the capitalists depends to imperialism and feudal land owners. This thesis started to affect the leftist movement after a short time, especially in TLP, the opposition group rested on this thesis during their opposition in TLP. After this opposition many young people supported MDD within youth movement in the period of 1967-1968, by this support the thesis of MDD transformed to a movement. Youth movement started to be effective with a struggle depends on academic demands in 1967, this mass struggle by the effects of the youth movements around the world in 1968-1969 evolved to an anti-imperialist characteristics. The theoretical reference of youth movement was the MDD thesis during the period of 1968-1971 in Turkey. The effect of the supporters of MDD was in line with the mass involvement. This effect can be seen in Dev-Genç which was a mass organization of socialist youths. Dev-Genç functioned generally like an organization of MDD movement. Despite its power MDD movement didn?t transformed to an organization and hesitated to play a role in the leadership of revolution. These caused divisions and new seekings. There new organizations (namely THKO, THKP-C and TKP) gave birth after the divisions in MDD movement were the basis of the leftist organizations in Turkey after 1971.