Etkin öğrenme yaklaşımının anadili eğitiminde okuma ve yazma becerilerini geliştirmeye etkisi
The impact of active learning approach on improving the literacy in native language teaching
- Tez No: 208215
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu araştırmada, anadili eğitiminde etkin öğrenme yaklaşımının etkililiği üzerinde durulmuştur. Anadili eğitiminde dört temel dil becerisinin kazandırılmasında öğrencilerin etkin olmaları çok önemlidir. Geleneksel yaklaşımın benimsenmesi sonucunda öğrencilerin başarı düzeylerinin düştüğü gözlenmektedir. Araştırma, 2005-2006 öğretim yılının ikinci yarısında on dört haftalık bir dönem boyunca KKTC'de Şehit Tuncer İlkokulu ve Geçitkale İlkokulu'nun 5. sınıf düzeyinde Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığınca verilen izinle yürütülmüştür. Araştırmacı öncelikle etkin öğrenme yaklaşımına uygun eğitim durumları hazırlamıştır. Hedefler belirlenmiş, metinler seçilmiş, etkinlikler hazırlanmış ve değerlendirme süreci planlanmıştır. Araştırmada ?öntest-sontest kontrol gruplu deney deseni" kullanılmıştır. Öğrencilerin okuduğunu anlama ve yazılı anlatım becerilerine ilişkin öğrenme düzeyleri ve tutumları değerlendirilmiştir. Deney grubunda etkin öğrenme yaklaşımı uygulanırken, kontrol grubunda geleneksel yaklaşıma devam edilmiştir. Veriler ?Türkçe Okuduğunu Anlama Becerisi Testi?, ?Türkçe Yazılı Anlatım Beceri Testi?, ?Türkçe Okuduğunu Anlama Becerisi Tutum Ölçeği?, ?Türkçe Yazılı Anlatım Becerisi Tutum Ölçeği? ve ?Türkçe Dersi Tutum Ölçeği? ile elde edilmiştir. Grupların denkliğini göstermede ve araştırmanın denencelerinin yanıtlanmasında ?t? istatistiğinden yararlanılmıştır. Erişi testlerinden elde edilen sonuçlar ve tutum ölçeklerinin işaret ettiği bulgular birbirini destekler niteliktedir. Etkin öğrenme yaklaşımının uygulandığı deney grubunun akademik başarı düzeyi artmış ve öğrencilerin olumlu tutumlar sergilediği gözlenmiştir. Geleneksel yaklaşımın uygulandığı kontrol grubunda da öğrencilerin son testlerde aldıkları puanlar artmıştır ancak deney grubu ile karşılaştırıldığı zaman sözü edilen puan artışları pek de anlamlı değildir. Araştırma sonuçları etkin öğrenme yaklaşımının geleneksel yaklaşıma oranla daha etkili olduğunu göstermiştir. Anadili eğitiminde etkin öğrenme yaklaşımının ilkeleri temel alınabilir ve dört temel dil becerisinin kazandırılmasında araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim durumlarındaki etkinliklere benzer uygulamalar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The focus of this research study is on the effectiveness of the active learning approach while teaching native languages. In native language teaching, it is important that the students acquire the four basic language skills. It is observed that the achievement level of the students decrease when the traditional approach is used. This research study was conducted with the legal support of the TRNC Ministry of National Education and Culture in 5th grade classrooms of two primary education schools Şehit Tuncer İlkokulu and Geçitkale İlkokulu all through fourteen weeks in the second period of 2005-2006 academic year. The researcher developed educational cases relevant to active learning approach at the very first place. The objectives were set, the readings were selected, the activities were prepared and the evaluation aspect was planned. ?Pre-test-post-test control group experimental design? was used in the research study. The attitudes of the students on their learning regarding what they understand from what they read and expressing themselves in written forms were evaluated. Active learning approach was used in the experimental group and the traditional approach was continued in the control group. The data was collected through ?Reading Turkish Comprehension Skill Test?, ?Written Turkish Expression Skill Test?, ?Reading Turkish Comprehension Skill Attitude Scale?, ?Written Turkish Expression Skill Attitude Scale? and ?Turkish Course Attitude Scale?. T-test statistics was used to show the equivalence of the groups and to provide answers to the htypotheses of the research study. The differences between the pre-test and the post-test and the results of the attitude scale tests support each other. The academic achievement level of the experimental group where the active learning approach was used has increased and it was observed that the students have positive attitudes. In the control groups where the traditional approach was used, the achievement of the students also increased in the post-tests but when compared to the experimental group, this increase is not significant. The results of the study indicated that the active learning approach is more effective than the traditional approach. The principles of active learning approach shall be used in native language teaching and while teaching the students the four basic language skills similar activities to the ones used in the cases developed by the researcher can be used.