Günümüz Alevî-Bektâşî kimliğine dair sosyolojik bir araştırma (Beypazarı/Karaşar yöresi örneği)
A sociological searh regarding today's Alevî-Bektashi's identity, example of Beypazari/Karasar city
  1. Tez No: 208226
  2. Yazar: ÖZCAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Beypazarı/Karasar Beldesi, Dereli, Köseler ve Saray Köylerinde dogup büyüyen veya çesitli nedenlerle Ankara/Abidinpasa semtine göç eden, Alevî/Bektâsîlerin, inânç, ibâdet, kimlik anlayısı ve sosyal hayat kimliklerine iliskin tutum ve davranısların ortaya çıkarılmasını hedefleyen bu arastırma, üç bölümden olusmaktadır. Giriste, arastırmanın konusu, problemi, önemi, amacı, denenceleri, sayıltıları, evren ve örneklemi, kapsam ve sınırlılıkları ve yöntemi hakkında bilgiler verdik. Birinci bölümde, kavramsallık açısından, Karasar yöresi ve köyleri, kimlik ve kimlige iliskin kavramlar, Alevî/Bektâsîlerin inânç anlayısını, ibâdet anlayısını, kimlik anlayısını olusturan Türk kimligi, Alevî/Bektâsî geleneklerini ve sosyal hayat kimligi baglamında degisik konularda kuramsal bilgilere yer verdik. kinci ve üçüncü bölümde, arastırma örnekleminin bagımsız degiskenlere göre dagılımı ile ilgili olarak verilen betimsel bilgilerin ardından, arastırmaya katılanların cinsiyet, yas, egitim, medeni durum, sosyo-ekonomik statü, mesleki durum, en uzun ikamet edilen yer, halen ikamet edilen yer, kimliksel tanımlama, dindarlık anlayısı, eskiye göre dindarlık anlayısı ve dernek üyeligi gibi olgusal niteliklerine göre Alevî/Bektâsîlerin inânç, ibâdet, kimlik anlayısı ve sosyal hayat kimliklerinde ortaya çıkan farklılasmaları inceledik. Sonuçta ise, arastırma evrenini olusturan Beypazarı Karasar Beldesi, Dereli, Köseler ve Saray köylerinde ve Ankara/Abidinpasa'da ikamet eden Alevî/Bektâsîlerin nânç, ibâdet, kimlik anlayısı ve sosyal hayat kimliklerinde farklılasmaların yasandıgını; bu farklılasmanın slâm Dini, Türk kimligi ve kültüründen derin bir ayırıma isaret etmedigini, Alevî/Bektâsîlerin özünde slâm'ın alt-kimliksel bir yorumu olmakla beraber, tarihten gelen bazı önyargılarla da beslenen bazı farklı kimlik tutumlarını benimsediklerini, buna ragmen bu farklı kimlik tutumlarını ayrı bir dini hareket veya etnik kimlik gibi görmenin yanlıs oldugunu, aksine son zamanlarda egitim ve sosyal imkanların artmasıyla sosyal iliskilerin bir hayli gelistigini ve ülkemizdeki Alevî/Bektâsîlerin devletten bir takım talepleri olmakla birlikte bu talepler konusunda tutum birliginin saglanamadıgını ifade ettik.
Özet (Çeviri)
This study has three sections of findings of Alevî-Bektashi?s who where born, raised and currently living in Beypazarı/Karasar city, Dereli, Köseler and Saray Villages and includes Alevî-Bektashi?s those who has migrated to Ankara/Abidinpasa area. Our goal of this study is to find out the Alevî-Bektashi?s identity belief, worship, identity of perception and social life of identity attitude and behavioral. The dissertation consist of three chapters. In the introduction we have provided some information about the subject, problems, hypothesis, assumption, method of data collection and the framework of our findings. In the first chapter we also have provided some theoretical information about the Karasar District and Surrounding Villages, Identity and terms of their identities, conception of Alevî-Bektashi?s belief, Alevî-Bektashi?s worship, identity regarding to Turkish identity, some more information abaut their social life identity of Alevî-Bektashis. In the second and third chapter we have firstly examined the information about research samples according to independent variables, secondly we have explored differentiation which has been seen in participants? attitudes to sexsuality, age, educational level, marital status, occupation, end of the lived city, income status, current residential area, membership of association, perception of religious thoughts, perception of religious thoughts in the past, introduction of themselves . In the conclusion we have summarized the bases of our results of thesis of the Alevî- Bektashi?s who has borned, raised and currently living in Beypazarı/Karasar city, Dereli, Köseler and Saray Villages and includes Alevî-Bektashi?s those who has migrated to Ankara/Abidinpasa area the distinguished way of living of Alevî-Bektashi?s identity belief, worship, identity of perception and social life of identity attitude and behavioral, however the differences doesn?t include turkish identity and culture and religion of slâm. As a conclusion Alevî-Bektashis subidentity has no difference from the original slâmic religion and Turkish identity, The ongoing prejudices from the history does not proves any differece that Alevî-Bektashis identity have to be evaluated as a different religion and ethnic identity. As a matter of fact, our study shows that the results of increased level of education, social benefits we discover the common identity borders, inspite of Alevî- Bektashi?s continious demands from the government, they we find out that they seem to have different attitude towards the problem in the our country.