İl-ilçe insan hakları kurulları ve Mardin uygulaması
The human rights commissions of province-district and Mardin practice
  1. Tez No: 208235
  2. Yazar: KEMAL KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. SERPİL SANCAR, Y.DOÇ.DR. FUNDA KESKİN, Y.DOÇ.DR. KEREM ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Uluslararası alanda insan hakları konusunda yasanan gelismeler, ülkelerin insan hakları alanında ulusal temelde insan hakları ihlallerini önleyici tedbirler içeren ve bunları takip eden idari mekanizmalar gelistirmesini zorunlu kılmıstır. Hatta insan haklarının gelistirilmesi ve korunması için kurulan ulusal kurulusların statüsüne iliskin ilkeler, Birlesmis Milletler Genel Kurulunda 20 Aralık 1993 tarihinde 48/134 sayılı kararıyla hukuki bir belge seklinde uluslararası toplumun önüne ölçüt olarak konulmustur. Ülkemizde özellikle Avrupa Birligine uyum sürecinde özellikle 1990' lar dan sonra ivme kazanan reform ve AB müktesebatına uyum çalısmaları bu yönde bir idari mekanizmanın ortaya çıkmasını saglamıstır.Bu idari yapılanma hiyerarsik olarak basında siyasi iradeyi temsilen sorumlu bakanın yer aldıgı, Basbakanlık bünyesinde merkezde bir Baskanlıgın oldugu ve tasrada l ve onun altında da lçe, nsan Hakları Kurullarının bulundugu bir mekanizma olarak ortaya çıkmıstır.Bütüncül açıdan bakıldıgında dörtlü bir yapıdan olustugu görülen bu idari mekanizmanın yanında zamanla bir takım yapılanmalar da kurulmus olmakla birlikte varlıklarını etkili bir biçimde sürdüremedikleri anlasılmaktadır. Bu çalısmada idari mekanizmanın omurgasını olusturan l ve lçe nsan Hakları Kurullarının, kurulusu, yapısı, islevleri, çalısma faaliyetleri ve ülkemizdeki insan haklarının gelismesindeki çabaları anlatılamaya çalısılmıstır. Bu kurullar bir idari mekanizma olarak özellikle Paris lkeleri açısından uluslararası beklentileri karsılamaktan uzak olsalar da, ülkemizdeki insan hakları kavramının gelismesinde katkıları oldugu da çalısmada görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
New developments about human rights in international areas made the countries to take protective measures in national base to avoid human right breaches and to develop some administrative mechanism compulsorily to control and follow such breaches. Moreover, the principles concerning to statue of national institutions established to develop and protect human rights have formed necessary criteria for international communities and such principles have been decreed as a legal document with the decision of United Nations General Assembly dated 20 December 1993 with decree no: 48/134. Especially after 1990?s and European Union adaptation process, accelerated reform and adaptation studies for acquis communitaire has contributed for developing said mechanism. Said administrative mechanism has been formed with such an hierarchical structure that headed by a responsible minister representing the political administration and a chairmanship in center directly bound to Prime Ministry and Human Right Committees in Provinces and Districts. Even though some other structures are developed to support said administrative mechanism having quadratic structure, it is understood that they can not maintain their functions effectively from the point of whole consideration. In this study, the emphasize are made on the role of development of human rights in our country and the establishment, structure, functions and activities of Province and Districts? Human Rights Committees which are the main skeleton of such administrative mechanism. Even though said committees are very far to meet the international expectations as an administrative mechanism especially in regard to Paris principles, their very significant contributions to development of human rights concept in our country could be seen in this study.