Türkiye'de mühendisler ve siyaset
Engineers at Turkey and politics
  1. Tez No: 208234
  2. Yazar: MUAMMER YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FETHİ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sanayi çagı döneminde sanayide ve teknolojide ileri olan ülkeler diger ülkelere göre hem ekonomik alanda hem de askeri alanda daha ileriydiler. Bilimsel ve teknolojik yeniliklerin ön plana çıktıgı bu dönemde, yenilikleri takip edecek ve uygulayacak kesimin basında ise mühendisler gelmekteydi. Mühendislik anlayısına baktıgımızda ise, mühendislerin en temel özelliginin bilim ve teknigi kullanarak en verimli bir sekilde üretim faaliyetlerini benimsemeleri oldugunu görürüz. Taylor mühendisleri, fabrikada üretim faaliyetleri içerisinde degerlendirirken Veblen bunu toplumsal yönetim alanına da tasımaya çalısmıstır. Rantiye kesiminin bir baska deyisle aylak sınıfın sanayi üretimine kar amaçlı engel oldugunu ve paradan para kazanmaya çalıstıgını, dolayısıyla yönetimlere mühendislerin gelmesi gerektigini belirtmistir. Mühendislerin ya da uzmanların egemen olabilecegi iktidarlara ise demokratik kesimlerden itiraz gelebilmektedir. Bu kesim teknokratların (mühendislerin) iktidara gelmesiyle kararları uzmanların alması sonucunda, demokratik katılımın saglanamayacagı iddialarını öne sürebilmektedir. Türkiye'de mühendisler günümüze kadar temel anlayısları degismese bile konjektüre baglı olarak hem ekonomik hem de siyasal alanda ilerici, kalkınmacı, yenilikçi ideolojiler içerisinde bulunmuslardır. deolojilerin bittiginin söylendigi ama aslında liberal politikaların uygulandıgı 1980'li yıllarda ?pragmatik?, ?problem çözücü? kimligin ve uygulamaların mühendisleri öne çıkardıgını söylenebilir. Bu çalısmada, mühendislerin ve mühendis formasyonlu basbakanlardan Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Erbakan'ın elit teoriler, Veblen perspektifi ve Schumpeter'in girisimci tipi üzerinden incelenmesi yapılmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
In Industrial Age, the advanced countries in industry and technology were more developed both in economy and in military than the other countries. Engineers were the leaders who would follow up and carry out the innovations in this period when the technologic and scientific innovations gained importance. Upon examining the understanding of engineers, we can conclude that the main principle of the engineers is to adopt the production activities in the most productive manner by making use of the science and techniques. While Taylor considers the engineers within the context of production issues in the factory, Veblen also tries to penetrate this idea into the social management field. He states that rentier class, in other words, leisure class, prevents the industrial production by purpose of making profit and tries to make money directly from money, thus engineers have to be the leaders. Democrats may object to the leadership where the engineers or experts dominate. These democrats can claim that the democratic participation may not be maintained because the decisions would be taken by the experts upon the leadership of the technocrats (engineers). In Turkey, engineers adopt the futurist, progressive, innovative ideologies both in economy and science in accordance with the conjuncture although the main understanding of the engineers haven't changed till now. In 1980's when the ideologies were said to be finished, but in fact, the liberal policies were performed, it can be mentioned that ?pragmatic? and ?problem solving? identity and the implementation thereof have helped the engineers gain great importance. In this study, the engineers and the Prime Ministers with engineering formation such as Turgut Özal, Süleyman Demirel and Erbakan are tried to be examined according to the elite theories, Veblen's perspective and Schumpeter's entrepreneurial type.