Recognition of emotional facial expressions in alcohol dependent inpatients
Alkol bağımlısı olarak yatan hastalarda yüzdeki duygu ifadelerinin algılanması
  1. Tez No: 208249
  2. Yazar: PINAR DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüzdeki duygu ifadelerini dogru bir biçimde tanıyabilmek, sosyal etkilesim ve gündelik islevsellik adına çok önemlidir. Son yıllarda yapılan çalısmalar, alkol bagımlılarının yüzdeki duygu dısavurumlarını algılamalarında sorun yasadıklarını göstermektedir. Böylece, bu çalısmanın amacı, alkol bagımlılarında evrensel olarak kabul edilen yüzdeki duygu dısavurumlarının- mutluluk, üzüntü, kızgınlık, igrenme, korku, sasırma ve nötralgılanmasında bir bozukluk olup olmadıgını saptamak ve bu dısavurumların algılanmasındaki reaksiyon zamanlarını ölçmektir. Bu amaçla, 50 arındırılmıs alkol bagımlısı yatan hasta ve eslestirilmis 50 kontrol grubu katılımcılarına, Demografik Bilgi Formu, CAGE Alkol Bagımlılıgı Skalası, Durumluk-Süreklilik Kaygı Envanteri (DSKE), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Ruhsal Belirti Tarama Testi (SCL-90-R) ve son olarak arastırmacılar tarafından gelistirilmis ?Duygu Tanıma Testi? uygulanmıstır. Hipotezlerimiz; alkol bagımlılarının kontrol grubuna göre bu dısavurumları algılarken daha fazla hata yapacagı ve negatif dısavurumlar olan korku, kızgınlık, igrenme ve üzüntüyü algılarken daha çabuk reaksiyon gösterecegi yönündedir. Uygulanan bir çok ANOVA, ANCOVA, MANOVA ve MANCOVA analizleri, alkol bagımlılarının bagımlı olmayanlara göre daha fazla depresyon ve anksiyete bozukluklarına egilimi oldugunu ortaya koymustur. Bagımlılar, igrenme ifadesini daha az ancak daha hızlı algılamıslardır. Öte yandan, iki grup, dogru yanıtlarının toplamında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemislerdir. Ayrıca, depresyon ve anksiyete düzeylerinin algılama dogrulugunda ya da reaksiyon zamanlarında bir etkisi olmadıgı görülmüstür. Stepwise Regresyon Analizi, SCL'nin obsesif-kompülsif alt ölçeginin, BDE'nin, SDKE-D Formunun ve korku ve ek olarak igrenme duygu dısavurumlarının algılanmasının alkolizm ile iliskili oldugunu göstermistir. Çalısmanın sonuçları literatürdeki bulgular baglamında tartısılmıstır. grenme ifadesinin yanlıs algılanması, alkol tüketiminin sonucu olan organik bir bozuklukla ya da ifadelerin yanlıs yorumlanmasında rol oynayan kültürel faktörlerle iliskilendirilebili
Özet (Çeviri)
The ability to recognize emotional facial expressions (EFE) is very critical for social interaction and daily functioning. Recent studies have shown that alcohol dependent individuals have deficits in the recognition of these expressions. Thereby, the objective of this study was to explore the presence of impairment in the decoding of universally recognized facial expressions -happiness, sadness, anger, disgust, fear, surprise, and neutral expressionsand to measure their manual reaction times (RT) toward these expressions in alcohol dependent inpatients. Demographic Information Form, CAGE Alcoholism Inventory, State- Trait Anxiety Inventory (STAI), Beck Depression Inventory (BDI), The Symptom Checklist, and lastly a constructed computer program (Emotion Recognition Test) were administered to 50 detoxified alcohol dependent inpatients and 50 matched-control group participants. It was hypothesized that alcohol dependents would show more deficits in the accuracy of reading EFE and would react more rapidly toward negative EFE -fear, anger, disgust, sadness than control group. Series of ANOVA, ANCOVA, MANOVA and MANCOVA analyses revealed that alcohol dependent individuals were more likely to have depression and anxiety disorders than non-dependents. They recognized less but responded faster toward disgusted expressions than non-dependent individuals. On the other hand, two groups did not differ significantly in the total accuracy responses. In addition, the levels of depression and anxiety did not affect the recognition accuracy or reaction times. Stepwise multiple regression analysis indicated that obsessive-compulsive subscale of SCL, BDI, STAI-S Form, and the recognition of fearful as well as disgusted expressions were associated with alcoholism. Results were discussed in relation to the previous findings in the literature. The inaccurate identification of disgusted faces might be associated with organic deficits resulted from alcohol consumption or cultural factors that play very important role in displaying expressions.