Performans değerlemesinde stratejik boyutlu yaklaşım-balanced scorecard-bsc-Hatay ilindeki sanayi işletmelerinin uygulama düzeyinin tespitine yönelik bir araştırma
Strategy-focused performance measurement system balanced scorecard-bsc- a research on how industry businesses operating in Hatay measure their performance
  1. Tez No: 208265
  2. Yazar: MUSTAFA SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Üst düzey yöneticilerin birçogu finansal yönelimli raporlamanın eksik yönlerini fark etmis ve iyi tasarlanmıs bir performans ölçüm sisteminin stratejik amaçlara ulasılmasında temel teskil ettigini anlamıslardır. Bu gelisme, örgütsel performans raporlarının hazırlanmasında ?Balanced scorecard-BSC? sisteminin ortaya çıkmasına neden olmustur. BSC yaklasımı, bir organizasyonun yönetim bilgi sisteminin tüm boyutlarının bütünlestirilmesini saglamakta ve yöneticilerin isletmelerini degerleme tarzları ile zaman ve kaynaklarını kullanıs sekillerini önemli ölçüde etkilemektedir. BSC yaklasımı müsteriler, kalite, kar, insan kaynakları, yenilik, esneklik ve ögrenme gibi öncelikli yönetim degerlerini destekleyen genis çaplı bir performans ölçüm seti kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many senior executives have recognized the shortcomings of financially-oriented reporting and understood that a well-designed performance measurement system is essential to achieving strategic objectives. This has given rise to the ?balanced scorecard-BSC? system of organizational performance reporting. This method serves to integrate all aspects of the management information system of an organization and it can have a profound effect on how managers think about their business and how they use their time and resources. BSC approach utilizes a broad set of performance measures that support current management initiatives such as customers, quality, profit, human resources, innovation, flexibility and learning. In this study, how the industry businesses oprating in Hatay measure their performance is investigated in respect to BSC approach.