Bedenin iktidar kavramına karşıt bir öğe olarak vücut ve performans sanatında kullanılması
The use of body in body and performance art as an element opposing the concept of power
- Tez No: 208263
- Danışmanlar: Y.DOÇ. CÜNEYT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Arastırmada, 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan Vücut ve Performans Sanat hareketleri kapsamında sanat nesnesi olarak bedenin kullanılması ve bu anlayısla çalısan sanatçıların eylemleriyle/performanslarıyla iktidar kavramına direnme biçimleri incelenmistir. Tez dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı, önemi ve arastırmanın kapsamı hakkında bilgi verilmistir. ?kinci bölümde arastırmanın dayandığı tarihsel ve kuramsal çerçeve açıklanmıstır. Modernitenin baslangıcından günümüze kadar olan bu süreç içinde modernite, panoptikon ve postmodernite kavramları açıklanmıstır. Aydınlanma projesinin amaçlarına değinilmis, aydınlanma döneminin, bu dönemdeki düsünürler ve postmodern tutumu benimseyen düsünürler tarafından yapılan elestirisine yer verilmistir. Modern toplumda bedenin konumu, iktidarın birey üzerindeki etkileri incelenirken Foucault'nun modern denetim kurumları üzerine yaptığı arastırmalara basvurulmustur. Bunların yanında, postmodern toplumda bedenin konumu da bu bölümde ele alınmıstır. Üçüncü bölümde, bedenin doğrudan kullanıldığı ?Happenings (Olusumlar), Aksiyon (Eylemler), Body Art (Beden Sanatı), Performans (Gösteri Sanatı)- sanat hareketlerine yer verilmis, bu sanat hareketlerinin iktidar ile olan iliskisi incelenmistir. Dördüncü bölümde, Eylemler, Performans ve Vücut Sanatı aracılığıyla beden üzerine yoğunlasan sanatçıların yapıtlarından örnekler verilmistir. Seçilen örnekler değerlendirilirken Foucault'nun iktidar analizlerinden ve genel olarak iktidar karsıtı söylemi olan yaklasımlardan yararlanılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this research, the use of body as an art object within the scope of Body and Performance Art movements that originated in the second half of the 20th century and the movement?s artists? ways of resistance to power through their actions and performances are investigated. The thesis is consisted of four chapters. The first part is on the scope, goals and importance of the research. The second part examines the historical and theoretical framework. From the schemes of modernity until today, the concepts of modernity, panopticon, postmodernity are explained. The goals of enlightenment project are discussed and the criticisims on the enlightenment period of the period?s intellectuals and the thinkers that embrace the postmodern thought are examined. Throughout the investigations on the place of body in modern society and the effects of power on individuals; Foucault?s work on modern institutes of surveillance are used. Additionally, the place of body in postmodern society are discussed in this section. The third chapter focuses on such art movements as Happenings, Action, Body Art, Performance and their relationship with power. The fourth part consist of the works of artists who focus on body through actions, performances and body art. Foucault?s analyses on power and other approaches on antipower are employed in the evaluations of selected works.