Seyahat acentelerinde çalışanların bilgisayara yönelik tutumları
The attitudes of travel agencies staff towards computer
- Tez No: 208270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde teknolojinin seyahat acentelerine etkisi üzerinde durulurken ilk akla gelen bilgisayar ve bilgisayar kullanımıdır. Bu çalısmayla, seyahat acentelerinde çalısan insanların bilgisayara ve internete yönelik tutumlarını analiz etmek, bilgisayarda kendilerine yeterliliklerini, bilgisayara yönelik kaygı düzeylerini, ne derece bilgisayar egitimi aldıklarını ve bilgisayarda vakitlerini nasıl geçirdiklerini bilmek bu konuyla ilgili turizmin diger alanlarında olusabilecek arastırmalara kaynak olması mümkün olabilecektir. Bu arastırmanın temel amacı, seyahat acentelerinde çalısanların bilgisayara yönelik tutumlarını arastırmak, acente çalısanlarının egitim, yas ve cinsiyet durumlarına göre internete yönelik tutumlarını, bilgisayara yönelik kaygılarını ve bilgisayarda kendilerine yeterliliklerini degerlendirebilmektir. Bu çalısma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm, arastırmaya ve metodolojisine iliskin genel bilgiler içermektedir. kinci bölüm, arastırma konusuna iliskin literatür arastırmasına iliskin bilgilerden olusmaktadır. Üçüncü bölüm, arastırma degiskenlerinin açıklamalarını içermektedir. Çalısmanın dördüncü ve son bölümünde, sonuçlar ve sorunlara olası çözüm önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
While the impact of technology towards the travel agencies is being emphasized nowadays, the first thing that comes to our mind is computer and use of computer. With this study, surveying the attitudes of travel agencies? staff towards computer and internet, knowing their self-sufficiency with the computer, the level of anxiety towards computer, the level of computer education they had and how they spend their time with computer can be possible for the references to the studies which will probably occur in other fields of tourism with this subject. The main aim of this research is to explore the attitudes of staff towards computer working in travel agencies, evaluate the attitudes of staff who work in travel agencies towards the internet, their anxieties towards the computer and their self efficacy in computers. This study consists of four chapters. The first chapter in general is about the study and its research methodology. The literature review findings are in the second chapter. The third chapter includes explanations of the variables of the study. Last chapter includes results and possible suggestions for solution of their problems.