Seyahat acentesi çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin işten ayrılma niyetine etkisi: Kayseri örneği
The effect of burnout level of travel agency employees on turnover intention: The case of Kayseri
  1. Tez No: 563976
  2. Yazar: ERDOĞAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İş yaşamında yaşanan stres ve iş yüküne bağlı olarak çalışanlar bir takım psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Tükenmişlik sendromu günümüzde örgütlerde sıklıkla görülen problemlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Tükenmişlik sendromu çalışanların performansına etki edebilmekte, ayrıca çalışanların işten ayrılmalarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, seyahat acenteleri çalışanlarının algılamış oldukları tükenmişlik düzeylerinin, işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Kayseri İl'indeki faaliyet gösteren seyahat acentelerinde çalışan 113 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, seyahat acentesi çalışanlarının yaşadıkları tükenmişlik düzeylerinin, işten ayrılma niyetine etkileri tespit edilmeye çalışılmış ve sonuçlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonucunda çalışanlarda algılanan tükenmişlik düzeyi ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Tükenmişliğin alt boyutları olan duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışanların işten ayrılmalarının genel tükenmişlik, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma ile ilişkili olduğu, kişisel başarı ile herhangi bir ilişkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Depending on the stress and work load experienced in work life, employees may experience some psychological problems. In this context, burnout syndrome is one of the most common problems in organizations. Burnout syndrome can affect the performance of the employees and may also cause the employees to leave their jobs. In this study, it is aimed to examine the effect of perceived burnout levels on travel agency employees on turnover intention. In this context, 113 people working in travel agencies operating in Kayseri were surveyed. The data obtained were analyzed with SPSS package program. Based on the findings obtained in the result of this search the impact of burnout level experienced by travel agency employees on turnover intention is tried to be determined and some evaluations of results are done As a result of the study, it was found that there is a significant and positive relationship between perceived burnout level and turnover intention. It has been found that there is a significant and positive relationship between emotional exhaustion and depersonalization, which are the subdimensions of burnout.