Avrupa insan hakları sözleşmesinde işkence ve insanlık dışı muamele veya küçültücü muamele
Torture and unhuman treatment or degrading treatment on the european convention of human rigts
  1. Tez No: 208269
  2. Yazar: SEDAT DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABAHATTİN NAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
İnsanın, sadece insan vasfını tasımasıyla dogustan kazanmıs oldugu haklar olarak kabul edilen insan hakları, tarihin ilk çaglarından bugüne sürekli daha baskın olan güçler tarafından engellenmektedir. Zamanla insan, temel hak ve hürriyetleri konusunda mücadeleler vererek, haklarının ihlal edilmesinin önüne geçecek tedbirler aramıstır. Özellikle, 2. Dünya Savası'nın ardından, devletlerin kendi ulusal sistemleri içerisinde aldıkları koruyucu tedbirlerin pek ise yaramadıgının anlasılması üzerine, uluslararası bir gücün varlıgına duyulan ihtiyaç artmaya baslamıstır. nsan Hakları Evrensel Bildirisi ve onun daha da ileri bir formu olan Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi, bu yönde atılan adımlar için birer dönüm noktası olmuslardır. 20. yüzyılın, ?insan hakları çagı? olarak anılmasının sebebi bu uluslararası belgeler olmustur. Ancak, ulusal ya da uluslararası düzlemde olsun yapılan bu düzenlemelere ragmen, insan hakları ihlallerinin ortadan kalktıgını söylemek mümkün degildir. O nedenle, gelisen insan hak ve hürriyetlerine ayak uyduracak, sürekli bir kontrol mekanizması zaruri bir ihtiyaç haline gelmistir. AHS ve denetim mekanizması halindeki yargı organı ?Avrupa nsan Hakları Mahkemesi (AHM)?, günümüzde bu ihtiyacı karsılamak üzere önemli bir rol üstlenmektedir. Kamu otoritesince özgürlüklerinden mahrum edilmis kisilerin durumları ile ilgili herhangi bir ihlal olup olmadıgına dair sık sık üye ülkelerde denetimler yapmak suretiyle, ?Avrupa skenceyi Önleme Komitesi?nin de (CPT) benzer bir görevi yerine getirmektedir. Gerek, AHM'nin dava kararları, gerekse CPT' nin yapmıs oldugu denetimlere iliskin yayınladıgı raporlar, devletlere bu konuda düsen sorumlulukları hatırlatması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu dogrultuda ülkeler gerekli gördükleri takdirde, ihlallere neden olan hususlarla ilgili olarak uygun düzenlemeler yapmaktadırlar. Türkiye, üye diger devletler gibi insan hakları konusunda hukuki ve idari düzenlemeleri yapmaya baslamıs, ancak özellikle terör ile mücadele kapsamında yapılan basit hatalardan ve bilinçsizlikten ötürü, aleyhinde açılan çogu davayı kaybetmistir.
Özet (Çeviri)
Human rights, accepted as those which the mankind had acquired since the birth just for human being, have been violated by the more dominant powers since the very beginning of early ages in history. In the course of time, having struggled for the fundamental rights and freedoms, mankind has been seeking the measures to prevent those violations of rights. Particularly, after World War II, realising that it has been no use for the states to take protective measures in their own national system, the need of the international power has begun to ascend. Universal Declaration of Human Rights and The European Convention on the Human Rights, the more improved form of it, have been the turning point of these advance-steps. The reason for the twentieth century?s being known as human rights era were those international documents. However, in national or international area, despite those arrangements, it is not possible to say that the violations of human rights are eradicated. For that, the continous control mechanism that keeps pace with the developing human rights and freedoms has been vital need. Today, European Convention on Human Rights and as its control mechanism organ ?European Court of Human Rights (ECHR)? has taken an important role to supply this need. ?European Committee for the Prevention of Torture (CPT)? has also performed such a mission by making audits on the member countries whether any violation related to the situations of people who were deprived of their liberty by the public authority occured. Both ECHR?s case decisions and CPT?s released audit reports, have an importance to remember the responsibilities on that point to the states. If they consider it is necessary, the countries make needful arrangements related respects of the violations. Turkey, as the other member states, has begun to make some juridical and administrative arrangements, but for the mistakes and oblivion that occured particularly on the ground of struggle in terrorism, has lost most of the cases in the Court.