Bakışsız Bir Kedi Kara, Kareler ve Şenlikname adlı yapıtları bağlamında İlhan Usmanbaş'ın müzik dilinin çağdaş Türk şiiriyle ilişkisi
The relation between musical language of İlhan Usmanbaş and contemporary Turkish poetry in the context of Usmanbaş? works: Bakişsiz Bir Kedi Kara, Kareler and Şenlikname
- Tez No: 208278
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET NEMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çagdas müzigimizin en önemli temsilcilerinden biri olan lhan Usmanbas'ın dönemin çagdas akımlarını yakından izleyen bestecilik çizgisi 1950'li yılların sonu, 60'ların basından itibaren raslamsallık ögesinin yogun olarak kullanıldıgı yapıtlara yönelmistir. Usmanbas'ın 1970 tarihli üç yapıtı Bakıssız Bir Kedi Kara, Kareler ve Senlikname, hem raslamsallık ögesinin hem de çalısmamız içinde bu düsünce ile iliskili olarak ele alacagımız grafik notasyon, açık biçim gibi ögelerin hâkim oldugu bir müzik dilini ortaya koymaktadır. Çalısmamızda konu edilen üç yapıt, çagdas Türk siiri ürünleri üzerine bestelenmis olmaları bakımından da özel bir konuma yerlesmektedir. lhan Berk, Ece Ayhan ve Behçet Necatigil'in hemen hemen aynı dönemde kaleme alınan siir metinleri Usmanbas'ın üç yapıtına kaynaklık etmistir. Siir metinlerinin müziklenmesi asamasında bestecinin izledigi yol, geleneksel vokal türlerinden son derece farklı bir nitelik göstermektedir. Bu üç yapıtta siir metni ve müzigin iki bagımsız bütünlük olarak bir araya gelmeleri veya birbirlerini yönlendirmeleri degil, siir metninin radikal bir sekilde müzigin temel ögelerinden biri haline gelmesi, yer yer ses veya vurum ögesi olarak kullanılması söz konusu olur. Çalısmamızda temel olarak bu üç yapıtın siir-müzik iliskisini ön plana alan bir bakıs açısıyla incelenmesi ve bu inceleme için gerekli alt yapının olusturulması bakımından gerek lhan Usmanbas'ın, gerek lhan Berk, Ece Ayhan ve Behçet Necatigil'in 1960'lı yılların ikinci yarısındaki üretimlerine ısık tutulması amaçlanmıstır. ANAHTAR KELMELER: lhan Usmanbas, Raslamsallık, Çagdas Tür Müzigi, Açık Yapıt, kinci Yeni Siiri.
Özet (Çeviri)
The musical language of lhan Usmanbas, who is one of the most important representatives of contemporary music in Turkey, has developed in close connection with the contemporary currents of his period and his musical journey has been directed towards works in which aleatory is often used, since the late 50?s and the early 60?s. Three of Usmanbas?s works from 1970, namely Senlikname, Bakıssız Bir Kedi Kara, and Kareler introduce graphic notation and open form which are studied in relation with aleatoric approach in this thesis. These three works which are subject to our study have an exceptional place as they were composed upon contemporary Turkish poetry. Poems of lhan Berk, Ece Ayhan, and Behçet Necatigil which were written approximately at the same time, form the basis of Usmanbas?s compositions. In composing poetry Usmanbas diverges from traditional vocal genres. Within these works, text and music are not independent wholes which guide each other, but rather text of the poetry radically becomes one of the basic elements of music. To examine the relation of poetry-music combination within these works which are subject to our study, we aim to illuminate outputs of lhan Usmanbas, lhan Berk, Ece Ayhan, and Behçet Necatigil in the late 1960?s. KEY WORDS: lhan Usmanbas, Aleatory, Contemporary Turkish Music, Open Work, kinci Yeni Poetry.