Türk anayasa hukukunda kişi güvenliği hakkı
The right to personal security in the turkish constitutional law
- Tez No: 208287
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEVENT GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Kisi güvenligi hakkı, kisinin özgürlügüne keyfi müdahalelerde bulunulmasına karsı, onun fizik özgürlügünün korunmasında hukukun hakim olması ve bu özgürlügün iktidara karsı güvence altına alınmasıdır. Kisi güvenligi hakkının tarihsel gelisiminde, Magna Carta, Habeas Corpus Act, Fransız nsan ve Yurttas Hakları Bildirgesi, nsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa nsan Hakları Sözlesmesi (AHS) nin önemli katkıları olmus; özellikle, Avrupa nsan Hakları Mahkemesi (AHM) içtihatları ile, kavram, bugünkü anlamını kazanmıstır. Ülkemizde ise, kisi güvenligi hakkı, Sened-i ttifak, Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı ve Kanun-u Esasi metinleri ile 1921, 1924, 1961 ve 1982 Anayasaları ve bu dönemlerde çıkan yasal mevzuat ile gelisim göstermistir. 1961 Anayasası döneminde çalısmalarına baslayan Anayasa Mahkemesi de, gerek 1961 Anayasası gerekse 1982 Anayasası döneminde, elestirilere açık bazı kararları bulunsa da, genelde, kavramın gelisimi ile ilgili yol gösterici kararlar vermistir. Adil yargılanma hakkı (Anayasa (AY.) m. 36), temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması (AY. m. 13), temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının durdurulması (AY. m. 15), usulüne göre yürürlüge konulmus temel hak ve özgürlüklere iliskin milletlerarası antlasmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyusmazlıklarda milletlerarası antlasma hükümlerinin esas alınması (AY. m. 90) na iliskin anayasal düzenlemelerin, genis anlamda kisi güvenligi kavramı ile yakından ilgili oldugu anlasılmaktadır. 1982 Anayasasının yürürlüge girdigi dönemde, ülkemizde, 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu yürürlükte iken, 01.06.2005 tarihinde, söz konusu yasa ilga edilmis ve yerine, 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu yürürlüge girmistir. 5271 sayılı yasanın, koruma tedbirlerinden olan tutuklama, yakalama ve gözaltı kurumları ile ilgili olarak bir kısım yenilikler getirdigi görülmekte olup, yine, bu yasa ile hukukumuza giren ve tutuklamaya basvurmada orantılılık ilkesini gözönünde bulundurmayı zorunlu kılan adli kontrol müessesesinin önemi, tartısılmayacak bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The right of personal security is the superiority of the law of the protection of physical freedom against arbitrary interventions to personal freedom and is the assurance of this freedom by the political power. Magna Carta, Habeas Corpus Act, French Human and Citizenchip Rights Declaration, Human Rights Universal Declaration and The European Convention on Human Rights have all contributed in the historical development of personel security. Especially with European Court?s case laws, the consept has gained its current meaning. n Turkey, the right of personal security showed development with Testimony of Solidarity, Ottoman Administative Reforms, Ottoman Constitutional Law, and connstitutional law of 1921, 1924, 1961, 1982 and legal regulations. When the Constitutional Court starting to study in Turkey, while the Constitutional Law of 1961 is in force, denoted some criticizable decisions, but, yet, it has given leading decisions for the development of the consept. The right to fair trial (Constitutional Law of 1982 Nr. 36) , limitation of main rights and freedom (Constitutional Law of 1982 Nr. 13), suspension of utilization of main right and freedom(Constitutional Law of 1982 Nr. 15), as international conventions contradict with national laws, and in case of conflits, the superiority of international decisions against national laws (Constitutional Law of 1982 Nr. 90), are all closely related to personal security. When the Constitutional Law of 1982 entered into force in Turkey, while the Criminal Courts Procedural Law nr. 1412 is in force, the mentioned law had been removed on 1. June 2005, and instead, the Criminal Procedural Law nr. 5271 entered into farce. The law nr. 5271 brought novelties related to pre-trial detention, arrest, custody. The importance of judicial control, entreted too into force in Turkey with the Criminal Procedural Law nr. 5271, to take into consideration the principle of proportion for resort to pretrial detention, is a truth unquestionabel.