Fotoğrafik dil yetisinin evrimi bağlamında müdahale sorunsalı
- Tez No: 43994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTLU PARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Toplumsal ve ekonomik yaşamın önemli ölçüde değişmesine neden olan teknolojik ve bilimsel gelişmeler, 19. yüzyılın ilk yarısında fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Fotoğrafın mucitleri, yaptıkları teknik deneyler, araştırmalar ve uygulamalar ile fotoğrafı, yaşamın vazgeçilmez bir parçası durumuna getirmiştir. Hem bir etkinlik, hem bir kitle iletişim aracı hem de bir sanat olarak fotoğrafın varlığı kabul edilmiş ve kendine özgü anlatım olanaklarına kavuşturulmuştur. Bir sanat alanı olarak değerlendirilmesinde ve görsel sanatlar içerisinde önemli bir konuma gelmesinde 19.yüzyıl boyunca yapılan teknik araştırmaların ve estetik yaklaşımların büyük rolü olmuştur. Fotoğraf, 20. yüzyılın başlarında peşpeşe ortaya çıkan sanat akımlarının içinde yeralmıştır. Sanat akımları içinde birçok deneylere ve arayışlara girişilmiş, fotoğrafın çağdaş sanat akımlarıyla ilişkileri ve bu akımların ideolojilerinin fotoğrafa etkileri değerlendirilmiştir. Teknik denemeler ve uygulamalar fotoğrafa müdahalenin temellerini oluşturmuştur. Toplumsal değişimler, sosyal, kültürel gelişmeler ve teknik ilerlemeler ve sanat alanındaki yeni tavırlar fotoğraf sanatını da etkilemiştir. Bu etkileşim, fotoğrafın türlerini, konularını ve tekniklerini değişime uğratmıştır. Fotoğrafta uygulanan teknik, estetik ve ideolojik amaçlı müdahale yöntemleri fotoğrafın kendine özgü dilinin oluşmasını sağlamış ve anlatım olanaklarının sınırsızlığının farkına varılmıştır. Günümüzün teknik olanaklarıyla da fotoğrafa müdahale anlayışı yeni bir boyut kazanmıştır. Elektroniğin gelişmesi bilgisayar teknolojisini yaratmıştır. Bilgisayarların sağladığı olanaklarla fotoğrafik dil yeni anlatım olanakları kazanmış ve fotoğrafta yeni estetik arayışlar zorunlu hale gelmiştir. Böylece değişen teknik ve toplumsal koşullar, fotoğrafa müdahalede ideolojik müdahalenin etkisinin azalmasına, dolayısıylateknik ve estetik müdahale yöntemlerinin daha fazla uygulanmasına olanak tanımıştır. Çalışmalarında müdahale yöntemlerini olabildiğince kullanan fotoğrafçılar, fotoğraf sanatı ile diğer sanatlar arasında bir ilişki kurmuşlar ve sanat dallarıyla bütünleşmeye en yatkın araçlardan biri olduğunu göstermişlerdir. Yenilikçi sanatçılar yapıtlarında kullandıkları yöntemlerle, fotoğrafın dilinin yeni biçimler kazanmasını sağlamış ve klasik“fotoğraf çekmek”eylemini“fotoğraf yapmak”kavramına dönüştürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the help of technological and scientific developments, which have changed the social and economic life, photography appeared in the first half of the 19th century. The inventors of photography, together with the technical experiments, studies and applications, have made photography an inseparable part of life. Thus, as an activity and a form of mass media, and also as an art, the existence of photography has been accepted and given the possibilities of expressing itself in special ways of its own. Technical studies which were done in the 19th century and aesthetic approaches (which were) applied, played an important role in the appreciation of photography as a field of art and helped it to have an important place among the visual arts. Thus, photography has found its place among many art movements which appeared in succession in the early 20th century. With these art movements many experiments have been done and artists have tried to find new ideaşt approaches. They have also considered the relation of photography to contemporary art movements the ideologies behind them to photography. Therefore, all these technical trials and applications have founded the basis of intervention on photography. Social changes, economic and cultural developments, technological advances and new attitudes in the field of art have also affected the art of photography. This interaction has changed the tyfbes of themes and techniques of photography. The methods of intervention, which have been applied to photography with technical, aesthetic, and ideological aims, have created a unique language of photography; so, limitless possibilities of expression of it have been understood. With the technical possibilities of today, the understanding of intervention onphotography has gained a new dimension. The development of electronics have created the technology of computers. With the possibilities that computers made available, the language of photography has become varied and, hence, to find new aesthetics styles has become a necessity. So, changing technical and social conditions have decreased the ideological intervention on photography and increased the application of technical and aesthetic intervention methods. The photographers who uses the intervention methods have established a relation between the art of photography and other field of art. They have also shown that photography is one of the mediums which can integrate with other branches of art. The avant-garde artists, with the techniques they have used in their works, have made the language of photography gain new forms and has changed the action“taking photographs”to the consept of“making photography”.