Türkiye'de futbol ve örgütlü suç ilişkisi:Organize suç örgütlerinin futbolu popülerleşme, meşruiyet kazanma ve ekonomik gelir elde etme aracı olarak kullanması
Relationship between football and organized crime in turkey:Organized crime groups get contact with football in order to make money, to be popular and to get justification
- Tez No: 208303
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Toplumsal yapıyı olusturan yapılar iletisim sürecinin özelligi olarak dinamik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla birinde meydana gelen degisimler toplumsal yapı içindeki diger yapıları da etkileyerek onlarında degisimlerine ve gelisimlerine sebep olmaktadır. Spor da böyle bir gelisim sürecinde sanayilesme ile birlikte toplumsal yapıdaki gelismelerden özellikle de kitle iletisim araçlarında meydana gelen degisimlerden etkilenmistir. Sporun tarihi gelisimi sonucu ortaya çıkan profesyonel spor, sadece zevk için bos zamanları degerlendirme faaliyeti olma dısında kazanç elde etme amacı güdülen, milyonlarca insanı pesinden kosturan, aynı zamanda milyonlarca insanın da geçimini saglayan çok büyük bir sektör haline dönüserek endüstriyel bir görünüm kazanmıstır. Bununla birlikte spor faaliyetleri genis kitleleri etkileyen ve kitlesel hareketlerden etkilenen, toplumsal yapı içinde ulusal ve uluslararası iliskilere konu olan, mali yapı içinde ekonomik bir boyutu olan evrensel bir faaliyet alanı haline gelmistir. Günümüzde spor deyince toplumun çogunlugunda futbol akla gelmektedir. Futbol günümüz dünyasında büyük paraların döndügü, pazarın diger sektörlerini etkileyen ve bu sektörlerden etkilenen, arz ve talep olusturan bir konuma gelmistir. Kitle iletisim araçlarının gelisimi dogrultusunda medya toplum içinde etkinligini arttırmıs toplumsal yasamın etkilenmesinde ve yönlendirilmesinde en etkin güç olarak kullanılmaya baslanmıstır. Futbolun endüstriyel bir sektör olmaya baslaması futbol kulüplerinin ticari bir mantıkla yönetilmesini dogurmus ve tüm sporlar gibi futbolunda medya ile yeniden üretilerek toplumda tüketilmesini ortaya çıkarmıstır. Bu gelismeyle birlikte futbol toplum içinde hem ekonomik hem de siyasal bir statü kazanmıstır. Bu baglamda futbol toplum içinde popülerlesme ve mesruiyet kazanma yolu olarak da görülmüstür. Futbolun toplumsal yapı içindeki ekonomik ve siyasi statüsü, olusum amaçları para kazanma ve çıkar saglama olan organize suç örgütlerini bu sektörle iliskiye sokmustur. Bu durum organize suçluluk baglamında faaliyetlerde bulunan kisi veya gurupları futbolla ilgilenmeye, futbol kulüplerinde yönetici olmaya veya iliskisi oldukları kisilerin kulüp yönetimine gelmelerinde destek olmaya itmistir. Dolayısıyla organize suç örgütleri gerek para kazanma, gerekse popülerlesme ve mesruiyet kazanma amacıyla futbolla iletisime girmektedir.
Özet (Çeviri)
The components that form social structure are dynamics as a feature of communication process. Thus, any change in one of these components also effect other structures and cause them to change and develop. During development process, sport is also effected with the industrialization by advances in social structure especially the changes in means of mass communication. Besides leisure time activity, professional sport which has appeared as a result of historical development of sport has a visual of a big sector that aims to profit and provide millions of people with employment. Nonetheless, sport activities have a global scope that influences big range of people and is influenced by massive actions, become the subject of national and international relations in social structure, have an economic dimension in financial structure. At the present time, when sport is mentioned, what comes to mind is football. The stage football has reached is that circulation of huge amount of money exists, it effects other sectors of industrial market and is effected by these sectors, determine the supplydemand. Media raised its capability of effecting social life through the development of means of mass communication and has started to be used as the most effective means in influencing and directing daily life. The fact of becoming industrial sector of football enabled football clubs to manage themselves with commercial mentality and to be consumed by reproducing with media just like all other sports. By means of this advance, football gained both economic and political statute among public. Therefore, football was also seen as the methods of becoming popular and obtaining justification. Economic and political statute of football in social structure makes organized crime groups whose aim is to make money and get advantage, have relationship with this sector. This situation makes people and group that are involved in organized crime activities be interested in football, be the chairman of football clubs or support the individuals they want to promote to executive committee of football clubs. Consequently, organized crime groups get contact with football in order to make money, to be popular and to get justification.