Ürün sorumluluğu sigortasında teminatın kapsamı
The scope of cover of the products liability insurance
- Tez No: 359898
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada ürün sorumluluğu sigortasında teminatın kapsamı incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde ürün, üretici, ayıp ve üreticinin sorumluluğu çerçevesinde ürün sorumluluğu ile niteliği, dayanakları ve konusu açısından ürün sorumluluğu sigortası kavramları incelenmektedir. İkinci bölümde ürün sorumluluğu sigortasında, istisnalar ve sınırlandırmalar ile teminatın riziko bakımından kapsamı belirlenmeye çalışılmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise, teminatın zarar bakımından kapsamı ile zararın tazmini ve sonuçlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides an analysis of the scope of the cover provided by products liability insurances. In the first part of the study the conceptual definitions of“product”,“producer”,“malfunction”and the nature, basis and the subject of the products liability within the scope of liability of producer are examined. The second part of the study displays the exclusions and limits of the risks that are covered by the products liability insurances. The third and the last part adresses the types of damages and losses covered by the products liability insurance and indemnification of the loss with its results.