Karşılaştırmalı hukukta müzik eserlerinin dijital iletimi
Digital transmissions of musical works in comparative law
  1. Tez No: 208310
  2. Yazar: ZEHRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tezimizin konusu ?Müzik Eserlerinin Dijital letimi?dir. Çalısmamız giris ve sonuç bölümünün dısında iki bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, konunun kapsamı ve sınırları açıklanarak, tez konusu müzik eserlerinin internet ortamında kullanılmasıyla sınırlandırılmıstır. Birinci bölümde, genel olarak müzik ve müzik endüstrisi ile müzik eserlerinin korunmasının gelisimi ele alınmıstır. Müzik eserleri, müzik eseri sahibi ve eser sahibine tanınan haklar incelenmistir. kinci bölümünde ise müzik eserlerinin internet ortamında kullanım türleri ortaya konmus ve çalısmanın diger bölümlerinde sıkça deginilecek olan kavramlar açıklanmıstır. Müzik eserlerinin internet ortamında kullanımının hukuki niteligi incelendikten sonra sorumluluk türleri ve sorumluluk süjeleri belirtilmistir. Son olarak da teknolojik yöntemlere ve dijital hak yönetimine deginilmistir. Sonuç bölümünde ise varılan sonuçlara karsılastırmalı hukuk metodu kullanılarak degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Our thesis is related to ?Digital Transmission of Musical Works in Comparative Law?. The thesis consists of two parts except of the introduction and conclusion. In introduction part, presentation and restriction of the subject is explained and the subject of the thesis is restricted to using musical works in internet. In first part, music and music business and development of the protection of the musical work is studied. After then, musical works, the author of the musical work and the rights of the author of the musical work is researched. In second part, ways of using musical works in internet is stated and the terms that are often used in the other parts of the thesis are explained. After the legal aspects of using musical works in the internet are researched, liability kinds and liability subjects are stated. Finally technological measures and digital right management is studied. In conclusion part, findings about using the musical works in the internet is explained and these findings are evaluated with the method of comparative law.