Ortadoğu'nun demokratikleşmesi süreci ve Avrupa Birliği
The democratisation process in the middle east and European Union
- Tez No: 208331
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZİF MANDACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Avrupa ve Ortadogu arasındaki iliskiler uzun bir tarihsel süreci kapsamaktadır ve degisen uluslararası kosullar bu iliskilerin sekillenmesinde önemli bir rol oynamıstır. Ortadogu'nun üzerinde bulundugu cografya ve bu cografyanın sagladıgı kaynaklar bölgenin önemini arttırmıs ve Batılı güçlerin bölgeye olan ilgilerini canlı tutmalarına neden olmustur. AB kurulusundan bu yana demokrasi ve insan haklarına verdigi önemi belirtmis ve bunun kendine ait içsel bir unsur halini alması için çabalamıstır. Uluslararası arenada etkin bir güç olmayı hedefleyen AB kendine ait içsel degerleri diger ülkelere de yaymayı hedeflemektedir. Bu amaçla olusturmus oldugu Avrupa Komsuluk Politikası kapsamında AB'ye komsu olan fakat üyelik perspektifi bulunmayan ülkelerde demokrasinin tesviki önemli bir unsurdur. Avrupa Komsuluk Politikası'na dahil olan Ortadogu ülkelerinin söz konusu politikadan yararlanabilmeleri AB'nin isteklerini yerine getirmeleri ile orantılıdır. Bu çalısmada AB'nin Avrupa Komsuluk Politikası kapsamındaki Ortadogu ülkelerinde demokrasinin tesviki için yaptıgı faaliyetlere yer verilmis ve söz konusu ülkelerinin demokrasi ve insan hakları alanında kaydettikleri gelismeler degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The historical relations betwwen Europe and Middle East covers a long period of time. The changes in the international relations have always been an important determiner in the relations of two regions. The reserves in the Middle East region are an importnant factor to determine the importance of the region. For this reason the Western powers have always had an interest in the region. From the very beginning of its formation the EU has always laid stress to the importance of democracy and human rights and tried to have these items become European featuristics. Aimig to become an important international actor the EU tries to spread those in the Middle East region within the concept of European Neighbourhood policy which does not concern about the full membership of the countries taking part in it. In order to have a beneift from the Neighbourhood Policy the Middle East countries have to assume what the EU wants them to do. In this thesis the actions that the EU has been taking to implement the democracy and human rights in the Middle East region and the process that has been achieved are examined.