Avrupa Birliği ve Türkiye'de Telekomünikasyon hizmetlerinde serbestleşme ve özelleştirme
Privatization and liberalization of Telecommunications services in European Union and Turkey
- Tez No: 208332
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde telekomünikasyon teknolojilerinde yasanan gelismeler ve küresellesme sürecinin etkileriyle birlikte değisen ekonomik yapı, rekabeti daha çok bilgiye dayalı hale getirmektedir. Telekomünikasyon sektörünün, özellikle son yirmi yılda teknolojik gelisimi ve artan küresellesme eğilimi ile beraber, önce ülkeler düzeyinde kamunun elinde bulunan telekomünikasyon sistemleri üzerinde düzenlemeler yapılarak, kimi ülkeler önce özellestirme sonra serbestlesme veya her ikisi beraber veya sadece serbestlesme seklinde sektörü yönlendirmeye çalısmıslardır. Ülkemizde de özellikle son yıllarda telekomünikasyon alanında önemli adımlar atılmaktadır. Bu doğrultuda, telekomünikasyon sektörüne yönelik politikaların gelistirilmesi asamasında, dünyada meydana gelen gelismeler yakından takip edilmekte ve Avrupa Birliği ile ortak stratejik hedefler benimsenmeye çalısılmaktadır. Bu çalısmada, Avrupa Birliği ve Türkiye'de telekomünikasyon hizmetlerinde serbestlesme ve özellestirme süreçleri ele alınmıstır. Çalısmada telekomünikasyon sektörünün ekonomik gelisme ve kalkınmadaki önemi dikkate alınarak, son yirmi yılın özellestirme ve serbestlestirme deneyimleri gözden geçirilmis, telekomünikasyonda kamu tekellerini özellestiren ya da geleneksel yapıda radikal değisiklikler yapan Avrupa Birliği ülkelerindeki reformlar değerlendirilmistir. Çalısmanın amacı, telekomünikasyon sektörü konusunda, Avrupa Birliği mevzuatının gelisimi ve tecrübeleri doğrultusunda, Türk mevzuatının incelenmesi ve yapılacak değerlendirmenin ardından öneriler getirerek sektörün gelisimine ısık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the structure of the economy, which has changed as a result of developments in telecommunication technologies and globalization process, makes competition to become dependent on information. Especially, together with the technologic developments and globalization in the last two decades, first by implementing some regulations on the telecommunication systems, which were under public control at the countries level, some countries have tried to direct the sector by privatization outset then liberalization or the two method together or by just liberalization. Recently, there have been taken important steps in telecommunication sector in our country. In this vein, at the stage of telecommunication policy improvement, world developments are being followed closely and shared strategic aims are tried to be sanctified with European Union. In this study; liberalization and privatization processes in the European and Turkish telecommunication services are being evaluated. Considering the importance of telecommunication sector for economic growth, privatization and liberalization experiences of the last two decades are reviewed, the reforms are evaluated in the European Union countries which had brought the privatization of the public monopolies or had put radical changes in the traditional structure. This study focuses on the analysis on competitive issues about the telecommunications sector in the light of the legislation in European Union and Turkey and aims to bring some critical recommendations to give some insights about the improvement process of the sector.