Perakendecilik sektöründe zincir mağazalarda tedarik zinciri yönetiminin önemi: Bir uygulama
Importance of Supply Chain Management for Chain Stores in the Retailing Sector: An Application
- Tez No: 208334
- Danışmanlar: PROF.DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Günümüzde en hızlı şekilde gelişen ve değişen sektörlerinden birisi perakendeciliktir. Bu gelişme trendi ile birlikte, son yıllarda perakendeci firmalar birleşme ve satın alma hareketleriyle ile büyük zincirler oluşturma eğilimindedirler. Mağaza zincirlerinin etkin bir şekilde faaliyette bulunabilmesi ve rekabet ortamında rakipleri karşısında farklılaşabilmesi için tedarik zincirlerinin iyi yönetilmesi gerekmektedir. Zincir mağazalar çok sayıda tedarikçi ile çalışmaktadır. Bu nedenle, zincir mağazalar bu büyük değer zincirini yönetmek için, tedarik zincirinin tamamında koordinasyonu sağlamalıdır. Zincir mağazalarda tedarikçilerle entegrasyonu sağlayacak ve tedarikçilerle arasında etkin bir bilgi paylaşımı gerçekleştirecek bir yapı oluşturulmalıdır. Bunu sağlamayan zincirler rakiplerinin gerisinde kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Etkin bir tedarik zinciri yönetimi sürecinin sağlanması ile zincir mağaza tedarik zinciri yönetimi faaliyetlerinde verimli ve düşük maliyetli bir yapı, iyi bir bilgi akışı ve iletişim ağı, etkili bir stok yönetimi, müşteri memnuniyeti ve karlılık elde etmek mümkündür. Bu çalışmanın amacı tedarik zinciri yönetiminin zincir mağazalardaki yeri ve önemini göstermektir. Tez çalışması kapsamında, konu hakkında verilen teorik bilgi ve gerçekleştirilen bir uygulama ile bu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, retailing is one of the sectors which is rapidly developing and changing. Together with this developing trend, In recent years retail firms have tended to form large chains with acts of merging and purchasing. In order for chain stores to function in an effective way and to be seen as a serious competitor on the market, supply chains must be managed well. Chain stores work with too many suppliers. Therefore, chain stores should coordinate effectively with all supply chains in order to manage that large value chain. Chain stores should form a structure which will make integration with suppliers and will encourage an effective information share between own suppliers. If chains can?t put this structure into prcatice, they may risk falling behind their competitors. It is possible by obtaining an effective supply chain management to create a structure which is productive and low cost, with good information flow, effective stock management, customer satisfaction and profitability in supply chain activity of chain stores. The purpose of this study is to show importance and place of supply chain management in chain stores. In extent of thesis study, it is showed with theoretical knowledge that is given about the topic and an application that is made.