Üretim işletmelerinde lojistik maliyetlerinin faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre hesaplanması ve bir uygulama
Calculation of logistics costs in manufacturing businesses with the activity based costing method and an application
  1. Tez No: 208335
  2. Yazar: YUSUF GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERGİS TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
İşletmelerde yapılmakta olan lojistik faaliyetler; gelen lojistik (giriş lojistiği), malzeme yönetimi ? depo yönetimi- ve giden lojistik (çıkış lojistiği) olmak üzere üç temel süreçten oluşur. Bu çalışmada üretim sonrası lojistik (giden lojistik) ve fiziksel dağıtım faaliyetleri inceleme konusu yapılmış ve bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan maliyetler faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre incelenmiştir. Üretim işletmelerinin giden lojistik faaliyetlerinin faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemine göre incelenmesi; muhasebe bilgi sistemi, faaliyet tabanlı maliyetleme, lojistik faaliyetler ve maliyetler çerçevesinde yapılmıştır. Bu çalışmada faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminde son yıllardaki yeni gelişmeler ve zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yaklaşımı örneklerle açıklanmış ve lojistik bölümünde lojistik faaliyetler ve maliyetler konusundaki bilgilere yer verilmiştir. Teorik bilgileri desteklemek için seçilmiş bir üretim işletmesinde konuyla ilgili uygulama yapılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünden elde edilen sonuçlar doğrultusunda işletme kaynaklarının hangi lojistik faaliyetler tarafından ve hangi tutarlarda tüketildiği bilgisine ulaşılmış, bilgilerin analiz ve yararlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistic activities carried on in businesses consist of three main processes including inbound logistics, materials management ?warehouse managementand outbound logistics. In this study, the post-manufacturing logistics (outbound logistics) and physical distribution activities were studied. Costs incurred as a result of these activities were analyzed using activity based costing method. Analysis of outbound logistic activities of manufacturing businesses according the Activity Based Costing method were carried out within the framework of accounting information system, Activity Based Costing, logistic activities and costs. In this study, recent developments in the fields of Activity Based Costing method and Time - Driven Activity Based Costing method were taken up and explained by means of examples. In the chapter concerning logistics, information related to logistic activities and costs were given in detail. In order to support the theoretical information given, an application was carried out in a chosen manufacturing firm. By means of the findings obtained from the application part of the study, information about which of the logistic activities and at which amounts consume the resources of the business was brought out. Through these analyses, benefits of this information were explained.