Effects of justıce perceptıons on workplace devıance
Adalet algılamalarının işyerindeki sapkın davranışlara etkileri
- Tez No: 208363
- Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN ARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sapkın davranışlar psikoloji, sosyoloji ve hukuk bilimlerinden sonra yönetim bilimine de konu olmaya başlamış bir konudur. Örgütlerde sapkın davranışların tartışılmaya başlanması, bu tarz eylemlerin örtülü ve açık, maddi ve manevi maliyetlerinin anlaşılmasıyla daha da yoğunluk kazanmıştır. Yazında bu tarz davranışları betimlemek için farklı isimler ve tanımlamalar kullanılmıştır. Bu çalışmada yazında bahsi geçen tanımların başlıcaları konu edilmiştir. ?Sapkın davranış? teriminin kapsamı gibi bu davranışa neden olan faktörler de üzerinde durulması gereken konulardandır. Bu yöndeki davranışları azaltabilmenin ve hatta önlemenin örgütlere getireceği kazanç azımsanamayacak boyuttadır. Bunun başarılabilmesi de sapkın davranışlara neden olan faktörlerin anlaşılması ve ortadan kaldırılmasıyla mümkün gözükmektedir. Çalışanların işleriyle ilgili algıladıkları adaletsizlikler sapkın davranışlara neden olarak gösterilen önemli faktörlerdendir. Çalışanların bu konudaki algılamaları motivasyon teorisinin içinde ?örgütsel adalet? ismiyle işlenmektedir. Örgütsel adalet algılamalarının sapkın davranışların meydana gelmesindeki etkisi bu çalışmanın temel konusudur. İşyerlerinde algılanan adaletsizliklerin sapkın davranışlara etkisini ölçmek için regresyon tekniği kullanılmıştır. Analizlerin sonucunda dağıtım adaleti ile üretim yönlü sapkın davranışlar arasında negative bir ilişki ve etkileşimsel adalet ile örgütün varlıklaırna yönelik sapkın davranışlar arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar tartışma bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After psychology, sociology and law, management science also started to deal with deviant behaviors. Discussion of deviant behaviors in organizations intensified with the understanding of implicit and explicit, material and immaterial costs of these kinds of actions. In the literature, different names and definitions are used in order to describe the deviant behaviors. In this study the main descriptions are given. Factors causing the deviant behavior need attention. The gain acquired from the prevention or reduction of deviant behavior cannot be undervalued for the organizations. It seems that to succeed in this effort, understanding and elimination of the factors causing the deviant behaviors are needed. Employees? perceptions of injustices regarding with their work is one of the important factors causing deviant behaviors. These perceptions of injustices are the subject of ?organizational justice? within the motivation theory. Effects of organizational justice perceptions on the occurrence of deviant behaviors are the main subject of this study. In order to analyze the effects of perceived injustice to workplace deviance the regression technique is used. As the results of the analysis the significant negative relationship between distributive justice and production deviance and also positive relationship between interactional justice and property deviance are found. These results are evaluated in the discussion part of the study.