Kültür ve tabiat varlıklarının yurt dışına çıkarılma yasağına muhalefet suçu (kvtvkk m.32 ve m.68)
The crime of illegal exporting of the cultural and natural property (kvtvkk m.32 ve m.68)
  1. Tez No: 208364
  2. Yazar: MEHMET NİHAT KANBUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Kültür varlıkları, insanlık tarihinin günümüze ulasan mirasıdır. Bu varlıklar, insanlık tarihinin ögrenilmesinde ve ögretilmesinde bizlere yardımcı olur. Günümüzde kültür varlıkları hem sahip oldugu ekonomik deger ve hem de tarihi deger bakımından büyük önem tasımaktadır. Bu önem sebebiyle birçok devlet veya kisi kültür varlıklarına sahip olmak istemektedir. Bu amaca ulasmak için mesru ya da gayrı mesru birçok yol denenmektedir. Bu yöntemler arasında kültür varlıklarının çalınması, yurt dısına kaçırılması ve izinsiz kazı yapılması da bulunmaktadır. Bunun sonucunda kültür varlıkları hem fiziki hem de ekonomik zarar görmektedir. Bu zararların önlenmesi için hem ulusal hem de uluslar arası düzenlemelerde birçok kural getirilmistir. Bu kurallardan birisi de kültür varlıklarının yurt dısına kaçırılmasının yasaklanmasıdır. Bu yasaga aykırılık birçok ülke kanununda suçtur. Bu çalısmada genel olarak Türk hukukunda kültür varlıklarının korunması, özel olarak da kültür varlıklarının yurt dısına çıkarılma yasagı incelenmistir. Bu yasaga muhalefet suçu ve bu suçun yaptırımları ise çalısma içerisinde ayrı bir bölümde incelenecektir. Bu inceleme çesitli ulusal düzenlemeler ve uluslar arası sözlesmeler mukayese edilerek yapılmıstır. Bu çalısma iki bölümden olusmaktadır. lk bölümde; temel kavramlar açıklanmakta, Türk kültür ve tabiat varlıkları hukukunun tarihi gelisimi ve Türk hukukunda günümüz mevzuatı incelenmektedir. kinci bölümde ise karsılastırmalı hukukta kültür ve tabiat varlıklarına iliskin kanuni hükümler ve uluslar arası sözlesmelerdeki düzenlemeler aktarılmıs, benzer suç tipleri ile karsılastırma yapılmıs ve son olarak da kültür ve tabiat varlıklarını yurt dısına çıkarma yasagı ve bu yasaga muhalefet suçu ile kültür ve tabiat varlıklarının geri alınması degerlendirilmistir
Özet (Çeviri)
Cultural property is the heritage of human history. We know the human history with the help of this heritage. Today cultural property has a big importance not only for its economical value but also historical value. Many people and States want to have this property for this reason. Legal and illegal methods are used to reach this aim. Among them there are theft of cultural property, illegal export and illegal excavation. Cultural property is economically and pyscially damaged. To prevent the damage lots of rules are accepted in national and international regulations. One of them is the prohibition of taking abroad. Contravane to this rule is defined as a crime in many States. In this study cultural property protection in Turkish Law in general and the prohibition of taking abroad of cultural property specially are studied. The crime, contravane to the prohibition of illicit export, and its sanctions are studied in especial chapter. This study includes comparison of National regulations and international conventions. This study consist of two chapters. In the first chapter, the explanation of fundemental concept and words, history of Turkish cultural and natural property law and the regulation of today in Turkish Law are studied. In the second chapter, regulations on cultural and natural property in comparative law and international agreements are cited and compared with the similar crime typs and finally the prohibition of illicit export of cultural property and the crime contravane to this rule, and also returning the cultural property back to Turkey, are studied.