Identity issues of the ottoman greeks in the age of nationalism as reflected in the educational policies of the Greek Community of Istanbul (1895-1915)
Milliyetçilik döneminde,Osmanlı Rumlarının kimlik meselesinin,İstanbul Rum Cemaati eğitim kanunlarındaki yansıması (1895-1915)
  1. Tez No: 208418
  2. Yazar: KONSTANTİA SAMARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCUK AKŞİN SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalısmasının konusu Osmanlı Rumlarının 19. yüzyılın son on yılına ve 20. yüzyılın ilk on yılına yayılan süreçteki kimlik meseleleridir. Bu çalısma, Patrikhane ve Rum cemaatinin egitimli elit sınıfının belirledigi ve Rum-Ortodoks okullarında uygulanan egitim politikaları üzerine odaklanmaktadır. Amaç, ulus insa sürecini geriye dogru izleyerek ve bu süreçte Yunan dilinin Rum-Ortodoks okullarında kullanımına özellikle dikkat ederek Osmanlı mparatorlugu yönetimi altında bulunan Rum Ortodoks Cemaati'ni yeniden ele almaktır. Rum milletini dil bakımından Helenlestirmek için Patrikhane ve cemaatin Yunan dilini kullanıs biçimlerinin tartısıldıgı bu arastırmada aynı zamanda Rum milletinin dil bakımından homojenlestirilmesi baglamında ortaya çıkan meselelere dair Patrikhanenin ve cemaatin tavır ve düsünceleri göz önüne alınmıstır. Söz konusu meseleler, Rum-Ortodoks okullarında yabancı dil ögretimi ve misyoner okullarının isleyisi gibi konulardır. Ayrıca, Rum milletinin dil bakımından homojen bir yapıya kavusturulması sürecinde Yunan dilinin öz haline ? Katherevousa- yönelik yaklasımlar ve Rum-Ortodoks egitim yapısında görülen asırı klasik egilim de irdelenmistir. Bütün bunlarla beraber Osmanlı yönetiminin Rum-Ortodoks okullarını umumi maarif nizamı dahiline sokma çabaları ve Patrikhanenin ise söz konusu çabalara karsı direnci ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the identity issues of the Ottoman Greeks during the last decade of the nineteenth and the first decades of the twentieth century. The particular research focuses on the educational policies which were applied in the Greek Orthodox schools by the Patriarchate and members of the educated elite of the Greek Orthodox community. The aim of this thesis is to trace back the process of nation building regarding the Greek orthodox community in the Ottoman Empire, especially through the application of the Greek language in the Greek Orthodox schools. The way the Greek language was used by the Patriarchate and the Greek Orthodox community in order to Hellenize the Orthodox millet linguistically have been discussed as well as their attitudes and perceptions regarding the teaching of foreign languages in the Greek Orthodox schools and the functioning of the foreign missionary schools, in relation to the process of the linguistic homogenization of the Orthodox millet. Moreover, in order to explain the process of Hellenizing the Orthodox millet linguistically, the attitudes towards the puristic form of the Greek language-Katharevousa- have been discussed as well as the intensively classical orientation of the Greek orthodox education. Finally, the attempts of the Ottoman governments to integrate Greek Orthodox schools into the public educational system and the resistance of the Patriarchate to these attempts have been elaborated.