Mesleki Eğitimi Güçlendirme Projesi'nde toplam kalite yönetimi ve bir işletme uygulaması
Total quality management at Strengthening Vocation Education (SVET) and an application
- Tez No: 208465
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Eğitim ve Öğretim, Econometrics, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ekonomik ve toplumsal kalkınmanın gerçeklestirilmesi için gerekli nitelik ve sayıda insan gücünü yetistirmek egitimi isaret etmektedir. s piyasasının ara eleman ihtiyacını karsılayan Mesleki Egitim kurumları hâlihazırdaki yapısı itibarıyla piyasanın taleplerini karsılayacak düzeyde degildir, bunun sonucu olarak mezunların daha kaliteli olarak yetismesi ve is hayatına hazırlanmaları sürecinde sürekli gelisme ve yeniliklere ihtiyaç vardır. Bu durum hem kurumları hem de ögrencileri etkilemektedir, dolayısıyla daha yüksek nitelikte mezunlar yetistirilmesi ihtiyacı her geçen gün daha da artmaktadır, bunun sonucu olarak ta mevcut egitim sisteminde degisikliklere ihtiyaç vardır. Bu çalısma ile mevcut Mesleki Egitime getirilen yenilikler, yapılan degisiklikler üzerinde durulmus ve daha nitelikli mezun yetistirilmesi süreci incelenerek, Mesleki Egitimdeki Matematik dersi kapsamı ve süresi üzerinde durulmustur. Bunun sonucunda da bazı Matematik konularının Mesleki Egitimde ihtiyaca yönelik olmadıgı tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
For economical and social improvement, there must be lots of educated people and it indicates the qualified education.The Industrial School (Vocation Education) trains the students for the iındustry like a technician. But, up to now these schools couldn?t execute this mission exactly. So, the correct system should have lots of diversifications and improvements to get high quality school leaver. With this study; the improvements, changes and reforms are explained for Turkish VET System. And, how and what must be done for having a well educated and high qualified student is investigated. How must be Mathematics Education at the Vocation Education and how many times should it be done, which lessons the student must learn and what should the teachers teach to the students for their jobs. As a conclusion, it seems that some of the Mathematics subjects aren?t necessary for the Vocation Education.