Türk televizyonlarında 2000-2005 yılları arasında yayınlanan popüler kültür programlarının medyaya yansıyış biçimlerinin psiko-sosyal açıdan değerlendirilmesi
Discussing media reflections of popular culture programmes aired on turkish televisions: a psycho-social perspective
- Tez No: 208467
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Radyo-Televizyon, Religion, Psychology, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Artan iletisim araçları ve bu sayede gelisen haberlesme olanagı dünyayı adeta küresel bir köy haline dönüstürmüs; zevkler, görüntüler, algılamalar benzesmeye baslamıs; kültürel farklılıklar azalma sürecine girmistir. Kuskusuz bunda en büyük pay medya araçlarının en etkilisi olan televizyonun olmustur. Televizyon kanallarının reyting kapısmalarıyla sunulan dizileri, yarısmaları, reklâmları, kadın ve magazin programları bir vaka olarak Türk toplumunun davranıs kalıplarını, genel egilimlerini yönlendirmektedir. Bu çalısmada; iletisim araçlarının kazandıgı yogunlukla, degisiklik gösteren temel bazı kavramlarla birlikte popüler kültür motifleri tasıyan sözkonusu televizyon programlarının medyaya yansıyıs biçimleri psiko-sosyal açıdan degerlendirilmeye çalısılmıstır. Öncelikle Sosyolojinin temel ilgi alanlarından biri olan ve daha çok insan yasamına dair bilgiler sunan kültür kavramı hakkında kısaca bilgi verilmistir. Daha sonra kültürün gündelik biçimi olarak ele alınan popüler kültür ve popüler kültürün iliskili oldugu alanlar; medya, özellikle televizyon ve televizyon programlarının bu kültürün olusumundaki etkisi, bir akademik çalısmanın sınırları içinde ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Increasing communication tools and by means of this developing communication facility have changed the world almost to a globular village; therefore enjoyments, perceptions, images have started to resemble each other and the cultural differences have been in a reduction process. Certainly television has the biggest role in this change. Television programmes that are presented with rating contestations as serials, magazines, advertisements, talk and reality shows canalize Turkish peoples? attitudes and general tendencies. In this study, some basic concepts -which have change because of increasing communication toolsand media reflections of television programmes (mentioned above) that have popular culture items are tried to be discussed by a psycho-social perspective. At first, culture, one of the main subjects of Sociology and term that gives information about human life, is tried to be explained. Then popular culture, which is called as ?daily form of culture?, its related fields and media especially television and the effect of television programmes on popular culture, are examined in borders of an academic study.