Mekanik üretim sürecinde altı sigma metodolojisi ile kalite verilerinin iyileştirilmesine yönelik bir uygulama
Quality indicators improvement with six sigma methodology and application in the mechanical production process
  1. Tez No: 208489
  2. Yazar: HAKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, İşletme, Mechanical Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Altı Sigma, prosesin mükemmel ürün ve servis kalitesine ulasılması için odaklanmasına yardım eden disiplindir. Altı Sigma istatistiksel bir kavram olup prosesin mükemmellikten ne kadar uzaklastıgını göstermektedir. Altı sigma yaklasımında ilk olarak proses analiz edilmeli ve ne kadar iyi isledigi ortaya çıkartılmalıdır. Proses performansının ölçüm yöntemi ise milyon üretimdeki hata miktarı ile belirlenmektedir. Altı Sigma performansının hedefi milyondaki hata oranını 1'in altına indirmeyi basarmaktır. Bu sayede proses degiskenleri, ürünün istenilen spesifikasyon toleranslarının içinde kalmıs ve fonksiyonlarını yerine getirmis olacaktır. Bu durumda %99 olan performans daha mükemmel olan 99.9997% olacaktır. Bu çalısmada Schneider Electric firmasında yapılan Altı Sigma Projeleri açıklanmaktadır. Firmada yapılan Altı Sigma projelerinde çesitli degiskenler içeren proseslere karsı farklı projeler bulunmaktadır. Bu projede DMAIC süreci takip edilerek firmanın Enjeksiyon ve Yansanayi uygunsuzlukları belirlenmistir. Proses iyilestirmelerinden sonra hata oranındaki iyilestirmeler ortaya çıkarılmıstır. Bu yöntemle prosesteki kusurların giderilmesi için kapsam belirlenip iyilestirmeler yapılmıstır. Problem önceliklerinin açıkça belirlenmesi için çesitli özel analiz yöntemleri ile üretilen ürünlerdeki uygunsuzluk oranları azaltılmıstır.
Özet (Çeviri)
Sigma is a highly disciplined process that helps us focus on developing and delivering near-perfect products and services. The word is a statistical term that measures how far a given process deviates from perfection. Six Sigma takes the approach that you should first analyze your processes to determine how well they work. The measure of process performance is the number of defects per million products or million opportunities. The goal of Six Sigma performance is to achieve a very low number of Defects Per Million, less than 1 DPM, which is achieved when 6 sigmas of process variation fit within the tolerance specification or quality requirement for the product. This is better than 99% performance it's 99.9997% perfection. This study introduce the concept of Six Sigma for the Electric Industry. Various tools can be applied under Six Sigma concept for measuring and analysis of variations in a process. DMAIC is practiced in the ınjection department and supplier process also problem is identified. After implementation of six sigma process, it is found that, the process improved to defect rate. It clearly shows the way and scope for the further improvement of the same process indicating the flaw in the process. For pointing out the priority of the problems, some specific tools were used.