PERT-CPM ile proje planlama, değerlendirme ve bir işletme uygulaması
Project planning & review with PERT-CPM and a case study on an industry practice
- Tez No: 208530
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Artan rekabet ortamı, projelerin öngörülen zamanda ve belirlenmiş kaynaklarla tamamlanmalarını zorunlu hale getirmektedir. Projelerin gecikmeden, belirlenmiş mevcut şartlar dahilinde tamamlanabilmeleri için; etkili bir proje yönetimine ihtiyaç duyulmakta ve bu gereksinimlerin karşılanmasında proje planlama tekniklerinden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada proje yönetiminin önemli bir basamağını oluşturan, proje planlama teknikleri incelenmiş; bu tekniklerden günümüzde en çok tercih edilen CPM ile bir inşaat projesine ait iş programı oluşturulmuş ve son olarak da hazırlanan ilerleme tabloları aracılığı ile işin takip ve kontrolü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has become compulsory for the projects to be concluded within a specified time and budget due to the increasing competency. There is a necessity for an effective project management approach for the projects to be completed without delay and as per the existing constraints; project planning techniques are utilized to meet those constraints. In this study, the project planning techniques, one of the important project management tools, were evaluated; a business plan to a construction practice was shaped with the most widely preferred method ? CPM ? and the work was monitored via the progress table sheets.