A tax review of financial statement items and a correlating field study to determine common tax evasion issues
Mali tablo kalemlerinin vergisel analizi ve yaygın vergi kaçak konularını saptayan bağlantılı bir alan çalışması
- Tez No: 208539
- Danışmanlar: PROF. NECDET ŞENSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Vergi incelemesinden maksat, ödenmesi gereken vergilerin dogrulugunu arastırmak, tespit etmek ve saglamaktır. Bu çerçevede, vergi incelemelerinde finansal tablo kalemleri yönünden bir inceleme elemanının inceleyecegi konular, Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenen degerleme ölçüleri yönünden varlık ve borçların degerlemesi ile vergiye tabi olma veya indirilebilir olma yönünden gelirler ve giderler (gelir ve giderlerin dogru olarak kategorize edilip/edilmedigi ve dogru bir sekilde kanunen kabul edilebilir veya kanunen kabul edilemez olarak sınıflandırılıp/sınıflandırılmadıgı) hususlarına iliskin olabilir. Bu tezin amacı finansal tablo kalemlerinde, vergi incelemesi yönünden olası vergi kayıp/kaçak konularını tespit etmek ve ortaya koymaktır. Arastırma, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin finansal tablo kalemlerinin vergi mevzuatı yönünden incelenmesine odaklanmıstır. Bunlara ilaveten gerek duyuldugunda Uluslar arası Muhasebe Standartları ve Amerikan Genel Kabul Görmüs Muhasebe lkeleri de mukayeseli olarak ele alınmıstır.Finansal tablo kalemleri yönünden vergi incelemelerinde potansiyel olarak problemli alanlar tespit edilmesi ve ortaya konulması için literatür arastırması yapılmıs, olası vergi kayıp/kaçak konularının kapsamlı bir listesi çıkarılmıstır. Ayrıca vergi kayıp/kaçaklarında yogunlasılan konuların ortaya çıkarılması için bir anket hazırlanmıs ve bir alan çalısması yürütülmüstür. Hazırlanan anket, her bir olası vergi kayıp/kaçak konusunun önem ve yaygınlık derecesini tespit etmek için seçilen inceleme elemanlarının görüsüne, 5'ten 1'e (en yaygından hiç yaygın olmayana) kadar derecelendirme kullanılarak sunulmustur. Bu arastırma istatistiki bir çalısmadan ziyade, bir alana ait arastırma bulgularının degerlendirilmesine yönelik niteliksel bir çalısmadır. Literatür arastırması ve alan çalısması bulgularına göre vergi incelemelerinde karsılasılması olası en önemli ve yaygın vergi kayıp/kaçak konuları transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dagıtımı ve örtülü sermaye olarak ortaya çıkmıstır. Tezin sonuç bölümünde, literatür arastırması bulguları ve inceleme elemanlarınca karsılasılabilecek önemli ve yaygın vergi kayıp/kaçak konuları açıklanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of tax auditing is to inquire, determine and obtain an accurate tax amount that must be paid. Within this framework, from the perspective of basic financial statement items, the issues an auditor examines in tax audits may be related to assets & liabilities in terms of their valuation measurements as regulated in Tax Procedural Law and revenues & expenses in terms of their taxability and deductibility (whether revenues and expenses have been correctly categorized and classified as tax deductible and non-tax deductible items). The objective of this dissertation is to determine and reveal the probable deficiencies and discrepancies in financial statement items from the tax audit standpoint. This research was focused on the tax auditing for financial statements of individual and corporate income taxpayers from the standpoint of tax legislation. In addition to Turkish accounting and tax legislation, International Accounting Standards and US Generally Accepted Accounting Principles have been covered comparatively as needed. 2 To determine and reveal potentially problematic areas which lead to tax evasion in basic financial statement items from the tax audit standpoint, a research of the literature was conducted; and a comprehensive list of probable tax deficiencies and discrepancies was drawn up. Furthermore a questionnaire was prepared and a field study was conducted to reveal the focal points of problematic tax deficiencies and discrepancies. In order to determine the importance and prevalence of tax discrepancies and deficiencies, this questionnaire was presented to selected tax auditors to get their opinions on the frequency of each item on a scale of one (none) to five (most common). This research is not a statistical study, but it is a qualitative research based on evaluation of specific area. According to the findings in the literature survey and the field study, the most common and important tax deficiencies and discrepancies could be faced in tax auditing were determined to be disguised profit distribution through transfer pricing and thin capitalization. In the concluding part of the dissertation, findings in the literature survey and the tax deficiencies & discrepancies which may be encountered by the tax auditors were discussed.