Soykırım suçu
The crime of genocide
  1. Tez No: 208552
  2. Yazar: HALİL MURAT BERBERER
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Soykırım Sözlesmesi'ne göre, soykırım suçu; millî, etnik, ırkî veya dinî bir grubun, sırf bu niteligi nedeniyle, Soykırım Sözlesmesi'nde sayılan fiillerin yok etme özel kastıyla gerçeklestirilerek kısmen veya tamamen yok edilmesidir. Soykırım suçunun olusumunda hedef grubun tespiti ve özel kastın ispatı çok büyük öneme sahiptir. Ruanda ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemeleri de Soykırım Sözlesmesi'ni yorumlamıslar ve uygulamaya geçirmislerdir. Soykırım suçu faillerinin yargılanmasında güçlüklerle karsılasılmaktadır. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurulması uluslararası toplum için yeni bir umut olmustur. Uluslararası ceza hukukunu ilgilendiren soykırım suçu Türk Ceza Kanunu'nda da düzenlenmis ve Türkiye Cumhuriyeti bu suçun önlenmesi yönündeki kararlılıgını göstermistir
Özet (Çeviri)
According to the Genocide Convention, the crime of genocide means any of the following acts, described in article II of the Convention, committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group, as such. The victimised group concept and the dolus specialis has great significance in proving the genocide. Article II of the Genocide Convention is interpreted in the jurisprudence of the International Criminal Tribunals for Former Yugoslavia and Rwanda. By the trials of ad hoc Tribunals the definition of genocide is being applied in practice. With regard to genocide, there are many remarkable difficulties in the trials of the perpetrators. On the other hand, setting International Criminal Court, international community has been encoured to prevent that crime. One of the subjects of the international criminal law, genocide is set and put into practice by Turkish Penal Code, by that Turkey has proved its determinence of preventing of genocide