Anayasa mahkemesi kararları ve avrupa insan hakları mahkemesi kararları doğrultusunda terörle mücadele
Fight against terrorism in the light of the judgments of the Turkish constitutional court and the judgments of the european court of human rights.
  1. Tez No: 208551
  2. Yazar: HACI MEHMET GUDUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Terör hareketleri dünya barış ve güvenliği için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Çağdaş demokrasinin terörizmle mücadelede güvenlik ve özgürlük arasındaki hassas dengeyi sağlaması gerekmektedir. Çağdaş demokrasilerin en temel özellikleri hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygıdır. Terörizmle mücadelenin başarıya ulaşabilmesi bu mücadelenin hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı esaslarına göre yürütülmesine bağlıdır. Anayasa Mahkemesi Yasaların ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin Anayasa'ya uygunluğunu denetlerken ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlali iddialarını değerlendirirken terörle mücadelenin hukuksal ilkelerini göstermekte ve teröre karşı savaşın hukuksal sınırlarını belirlemektedir. Bu çalışmanın özgünlüğü, Anayasa Mahkemesi'nin Kararları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Kararları doğrultusunda terörle mücadelede hukukun üstünlüğünün ve insan haklarına saygının egemen kılınmasına katkı sağlanmasını hedeflemesinden kaynaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
Terrorism constitutes great threat to global peace and security. Contemporary democracy, while fighting against terrorism, should strike the sensitive balance between security and freedom. The basic feature of contemporary democracies is to respect to rule of law and human rights. Success of fight against terrorism is up to conducting the mentioned fight on basis of rule of law and human rights. While, the Constitutional Court, on one hand, supervising the constitutionality of laws and decrees to the Constitution; the European Court of Human Rights, on the other hand, considering the claims on breach of European Convention of Human Rights, both indicate the legal principles of fight against terrorism and define the legal limits of war against terrorism. The unique character of this study has been sourced from targeting the contribution to the aim of ensuring superiority of concepts of rule of law and respect to human rights through the process of fight against terrorism in the light of judgments of Constitutional Court and European Court of Human Rights