Soykırım suçu
The crime of genocide
- Tez No: 543003
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Soykırım, Milletlerarası Hukuk (MAH) bağlamında ilk kez BM Genel Kurulu (BMGnK)'nun 11 Aralık 1946 tarih ve 96(I) sayılı kararı ile açıkça suç kabul edilmiş olup, adı geçen karar ile, ilgili BM Organından“Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi (SSÖCS)'nin hazırlanması istenmiştir. BMGnK'nun 96(I) kararı gereğince hazırlanan ve 9 Aralık 1948 tarih ve 260 A(III) sayılı BMGnK kararı ile kabul edilmiş olan SSÖCS, soykırım suçunun ve cezalandırılmasının hukuksal temelini oluşturmaktadır. Türkiye sözleşmeye 31 Temmuz 1950 tarihinde katılmıştır. Bu çalışmanın planı ve içeriği: ”(i) Soykırım suçunun hukuksal temeli nedir? (ii) Soykırım suçunu unsurları nelerdir? (iii) Soykırım suçu kapsamında cezalandırılacak eylemler nelerdir? (iv) Yargılamaya ilişkin esaslar nelerdir?" soruları etrafında şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Genocide has been declared as a crime explicitly first by UNGA's 11 Dec 1946/96(I) resolution and UN Administriation has been asked to prepar“Convention on Prevention and Punishment of The Crime of Genocide”with regard to UNGA's recent resolution.“Convention on Prevention and Punishment of The Crime of Genocide”has been acccepted with the UNGA's 11 Dec 1946/260A(III) resolution which has been prepared according to the UNGA's 96(I) resolution, is Legal foundation of the Crime of Genocide and punishment of it. Turkey participated to this convention at 31 July 1950.